Menu Zamknij

Aspekty komunikacji pomiędzy psem a człowiekiem

Aspekty komunikacji z psem

Psy od wieków są silnie związane z człowiekiem i towarzyszą nam w codziennym życiu. Pełnią rolę nie tylko towarzyską/stróżującą bądź obronną lecz stają się często członkiem naszej rodziny. Dzisiejszy system komunikacji jest efektem stopniowego udomowienia psa i tego w jaki sposób było kształtowane ich zachowanie i charakter. I choć teraz psy w pewien sposób różnią się od swojego przodka – wilka, to jednak mają one nadal naturę drapieżcy.

Współpraca

Obecna współpraca z psem jest możliwa, dzięki posiadanym przez niego cechom i w pierwszej kolejności należy wymienić to, że pies uznaje za członków stada przedstawicieli innego gatunku czyli nas. Ponadto psy posiadają duże zdolności i chęci do nabywania nowych umiejętności i do uczenia się. Psy również są doskonałymi obserwatorami, potrafią bez trudu odczytywać ludzką mowę ciała i z niej odbierać płynące komunikaty.

Aby uzyskać obustronne porozumienie, z naszej strony również niezbędna jest obserwacja psa. Szczególnie ważna jest umiejętność odczytywania psich emocji, ponieważ z nich wynikają konkretne zachowania.

Ocena psich zachowań i motywacji

Prawidłowa ocena psich zachowań i motywacji jest trudna, gdyż na pozór te same wzorce zachowań, w konkretnych sytuacjach mogą wynikać z innych emocji. Ludzie na zbyt często kierują się powierzchowną oceną sytuacji i w ten sposób ,,szufladkują’’ te zachowania.

Dla przykładu: radosne psy okazują swoje zadowolenie merdaniem ogonem, ale w sytuacji stresu również często to robią. Dlatego kiedy np. poznają nowego psa, postawa ciała może być wycofana lub ,,bojowa’’ i jednocześnie merdający ogon, jednak z całą pewnością nie są wtedy szczęśliwe tylko zestresowane.

Dużo łatwiejsze jest również zrozumienie swojego własnego psa niż cudzego. Z czasem uczymy się przewidywać emocje i zachowania i wiemy co może wywołać u naszego pupila stres lub zadowolenie. Dzieje się to pod wpływem obserwacji.

Psy tak jak ludzie mają różne charaktery i nie istnieje jedna wiodąca ,,ścieżka’’ do zgłębienia tajemnic psiego umysłu. Są to bardzo złożone procesy.

Komunikacja

W kontaktach z psami powinniśmy wykazywać się empatią, w przeciwnym razie możemy mieć problem z rzeczywistym zrozumieniem podstawy różnych zachowań i procesów myślowych. Poza tym dla udanej komunikacji nie możemy używać jedynie poleceń. Musimy również zostawić miejsce na to, co pies chce nam przekazać.

Komunikacja jest ważnym elementem szkolenia psa, relacja jaką tworzymy z psem im bardziej przyjacielska, a mniej przymuszająca – tym lepszy daje efekt. W szkoleniu musi się znaleźć miejsce na możliwość ,,wyłączenia’’ się przez psa, odejścia na chwilę, tak żeby nie był cały czas na smyczy. Smycz jest kontrolą, a kontrola zmniejsza komunikacje. Słuchajmy naszych psów, one często też chcą nam coś powiedzieć.