Menu Zamknij

Terapia homeopatyczna

Terapia homeopatyczna

Celem stosowania homeopatii jest zmobilizowanie organizmu do podjęcia walki z patogenem. Pod wpływem terapii zostają wzmocnione naturalne siły obronne i rozpoczyna się proces zdrowienia. Główna i wiodąca zasada to: ,,podobne leczy się podobnym’’.

Homeopatyczne preparaty poddane uprzednio odpowiedniemu rozcieńczeniu leczą schorzenia, które w normalnych warunkach są wywoływane przez te same substancje, ale nierozcieńczone. Podobna reguła ma zastosowanie przy szczepionkach.

Istnieją zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tej metody, natomiast podkreślić należy jedno, iż homeopatia nie leczy chorób, a jedynie pośrednio wpływa na poprawę stanu zdrowia przez pobudzenie organizmu do walki.

Zasady homeopatii

W homeopatii podawane są minimalne dawki leków, które mają naturalny skład. Pochodzenie substancji wykorzystywanych do produkcji gotowych preparatów jest roślinne, zwierzęce lub mineralne. Połączone surowce zalewane są alkoholem i przechowywane przez określony czas. Powstaje tzw. pranalewka. Następnie roztwór poddawany jest rozcieńczeniu 1 do 10 lub 1 do 100. Przy każdym kolejnym rozcieńczeniu następuje energiczne wstrząsanie (dynamizowanie). Większe rozcieńczenie substancji zwiększa wydajność leków. Wpływa to również na brak toksyczności.

Przeznaczenie homeopatii

Homeopatia przeznaczona jest głownie do leczenia schorzeń przewlekłych. Nie może być stosowana w przypadku ostrych stanów chorobowych i silnego bólu. Należy do alternatywnych metod leczenia i nie powinna zastępować leczenia konwencjonalnego. Formy występowania preparatów to przede wszystkim krople i granulki, rzadziej tabletki i proszki. Preparaty powinny być podawane bezpośrednio do pyska. Psy na ogół chętnie zjadają granulki, a jeśli nie to możemy np. rozpuścić je w wodzie i podać strzykawką do pyska.

Homeopatia sama w sobie, pomimo braku naukowo potwierdzonej skuteczności, niejednokrotnie przynosi pozytywne efekty zdrowotne. Preparatami homeopatycznymi na pewno nie zaszkodzimy zwierzęciu, a może sprawdzi się właśnie w przypadku naszych podopiecznych?