Menu Zamknij

Akita inu

Akita inu

Akita inu jest w Japonii czczony niemal jako symbol narodowy. Jest to pies wyjątkowo odważny. Dawniej był tresowany do walk psów.

Akita inu to pies zrównoważony, inteligentny, przyjacielski, ale także posłuszny w granicach rozsądku. Posiada silny instynkt myśliwski, jest dobrym psem stróżującym (nie szczeka zbyt wiele). Niezależny. Dominujący. Zostanie twoim przyjacielem. Akita inu nigdy nie stanie się niewolnikiem.

Akita inu – Rasa psa

Kraj pochodzenia

północna Japonia

Przydatność

Akita jest rasą z grupy psów pierwotnych i szpiców. Początkowo używana była do walk psów, później do polowań. Obecnie dobrze sprawdza się jako pies obronny i stróżujący, a także do towarzystwa. Nie podlega próbom pracy.

Historia

Rasa psa wywodzi się z północnej Japonii, gdzie psy te hodowano do walk psów, a następnie do polowań na dziki, czarne niedźwiedzie czy jelenie. Do ich zadań należało także ciągnięcie ciężkich ładunków.

Akita pochodzi od psa torfowego, który dotarł do Japonii wraz z pierwszymi imigrantami, ok. 15000 lat p.n.e. Ta ciesząca się dużym uznaniem i szacunkiem rasa towarzyszyła samurajom, pojawia się także dość często w mitologii oraz jest stale obecna w Japońskiej literaturze. W wyniku licznych wojen w kolejnych stuleciach populacja akity ulega drastycznemu zmniejszeniu.

Przed zupełnym wyginięciem uchroniło rasę powstanie ruchu na rzecz zachowania kulturowej tradycji Japonii. W 1931 roku akita została uznana za dziedzictwo kulturowe, a hodowlom tych psów przyznano dotacje rządowe.
W Polsce pierwsza akita pojawiła się w 1990 roku i od tamtej pory popularność tej rasy stale wzrasta.

Szata

Akita powinna być umaszczenia białego, czerwonego, pręgowanego lub sezamowego (to ostatnie oznacza czerwoną sierść z czarnymi końcówkami). Po bokach kufy, na policzkach, szyi, spodniej stronie żuchwy, piersi, tułowiu, ogonie i wreszcie wewnętrznej stronie zarówno przednich jak i tylnych kończyn, pies powinien mieć białe znaczenia.

Pochodzący z 1938 roku wzorzec zakłada unikanie osobników masywnych, jako, że taki wygląd sugeruje domieszkę dna molosów (takie krzyżówki zdarzały się w przeszłości, a ich celem było stworzenie psa idealnie nadającego się do walk)

Zachowanie i charakter

Jako, że akita, jako rasa psa, była hodowana jako pies łowiecki, ma głęboko zakorzenioną pasję do polowań i niesamowitą orientację w terenie. Ponadto jest niezależna i lubi podejmować własne decyzje. Charakterem bardziej przypomina zatem kota, niż psa, lubi więc także usystematyzowany tryb życia. Jest dumna. Nie przepada za innymi psami, aczkolwiek przyuczona do tego, będzie je tolerować. Jest nieufna w stosunku do obcych. Potrzebuje łagodnego, ale konsekwentnego prowadzenia.

Wymaga określenia wyraźnej hierarchii w grupie, którą ustala w następujący sposób: na pierwszym miejscu pan, na drugim sama akita, następnie małe dzieci, a na samym końcu reszta rodziny. Należy mieć świadomość, że pies tej rasy psa lubi i toleruje tylko „własne” dzieci. Dla obcych nie będzie tolerancyjny. Nie należy więc ich dopuszczać zbyt blisko.

Psy tej rasy nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe. Równie dobrze będą się czuły w bloku jak i w domku jednorodzinnym. Muszą jednak mieć stały kontakt z domownikami i zapewnioną odrobinę codziennej zabawy.

Są niezwykle inteligentne, dlatego nieustannie powtarzanie tych samych ćwiczeń podczas szkolenia, nudzi je. Warto wiedzieć, że akita jest bardzo silna fizycznie i posiada utajoną agresję. Wysoce niewskazane jest zatem szkolenie jej na psa obronnego. Ponadto, rasa ta lubi mieć swojego pana na wyłączność. Jeżeli przez dłuższy czas akita mieszkała w domu jako jedyne zwierzę, może nigdy nie zaakceptować drugiego psa.

Zdrowie

Akita jest rasą psa generalnie zdrową. Nie dokucza jej dysplazja stawów biodrowych, jest jednak podatna na problemy oczne i skórne, a także skręt żołądka.

Pies ten nie należy do długodystansowców i w zupełności wystarcza mu umiarkowany codzienny ruch. Wymaga natomiast dużej, codziennej dawki kontaktu z człowiekiem i to już od wczesnego wieku szczenięcego.

Warto wiedzieć, że od momentu osiągnięcia 18 miesięcy życia, akita dwa razy do roku wymienia sierść. Chociaż na co dzień nie jest to konieczne, jednak okresach wymiany futra, bezwzględnie należy psa często, długo i dokładnie szczotkować.