Menu Zamknij

Amerykański pies eskimoski

American Eskimo Dog

Te piękne psy w typie nordyckim są tak zróżnicowane, że świetnie sprawdzają się zarówno w domach z ogrodem, jak i blokach. Dawniej występowały w cyrkach – obecnie towarzyszą człowiekowi. American eskimo dogs, chociaż bardzo niezależne i charakterne, co jest cechą bardzo charakterystyczną dla szpiców, ale chętnie współpracują. Są niezwykle energiczne i lubią pracować, dlatego świetnie sprawdzają się w większości psich sportów.

Kraj pochodzenia

Ameryka Północna

Przydatność

Rasa psów, dotąd nieuznana przez FCI, zaliczająca się do grupy szpiców, jednak niewystępująca oficjalnie w terminologii kynologicznej. W Polsce bardzo rzadko można spotkać przedstawicieli american eskimo dog, dlatego też czworonogi te nie cieszą się dużą popularnością wśród hodowców. Są to psy do towarzystwa.

Historia

Rasa tych biało umaszczonych szpiców jest stosunkowo młoda. Rozwija się w USA i w zasadzie tylko tam – w Europie praktycznie nie występuje – nieco od ponad stu lat. Zarejestrowano ją po raz pierwszy w United Kennel Club w roku 1919, jednak nie został wówczas opracowany żaden konkretny wzorzec rasy.

Historia american eskimo dog została opracowana w 1958 roku i od tamtej pory psy te były już rejestrowane, chociaż American Kennel Club uznał rasę dopiero dwanaście lat później (z inicjatywy National American Eskimo Dog Association zresztą). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że FCI uznaje jedynie rodowody psów AKC. Kanadyjki Kennel Klub przyjął psy eskimoskie dopiero w 2006 roku.

Szata

Amerykańskie psy eskimoskie zalicza się do szpiców, przy czym spotyka się osobniki o bardzo zróżnicowanych rozmiarach (w zasadzie przypominających zminiaturyzowanego samojeda). W rasie tej wyróżnia się standardowo trzy wielkości: toy (mierzące od 23 do 30 cm przy wadze od 2,4 do 4,5 kg), miniaturę (od 30 do 38 cm i ważące od 4,5 do 9 kg) oraz standard (38 do 51 cm wielkości dla wagi 8-16 kg). Sylwetka tych psów jest w układzie prostokąta, przy czym długość korpusu jest nieco większa od wysokości w kłębie. Umaszczenie rasy jest zawsze białe, chociaż dopuszcza się kremowe znaczenia. Włos o długości ok. 15 cm jest prosty i obfity, tworząc charakterystyczną kryzę lub grzywę na szyi. Podszerstek koniecznie musi być gruby i pluszowy.

Głowa american eskimo dog jest w kształcie klina, zaś trójkątne uszy stoją. Preferuje się ciemnej barwy oczy – niebieskie lub szklane są powodem do dyskwalifikacji. Dobrze umięśniona szyja łączy się z grzbietem o prostej linii. Również kończyny (zarówno przednie, jak i tylne) muszą być mocno umięśnione. Powieki i dziąsła powinny być dobrze pigmentowane. Poduszki palców i trufla nosa zawsze czarne. Mocno owłosiony ogon zakręca się nad grzbietem.

Zachowanie i charakter

W stosunku do ludzi są kochające i czułe, charakteryzuje je jednak chwilowa nieufność i rezerwa w stosunku do obcych. Są to psy bardzo inteligentne, łatwo dające się szkolić. Dobrze zapamiętują komendy i lubią podejmować raz nauczone zadania. Preferują aktywny tryb życia. Potrzebują zainteresowania i uwagi ze strony człowieka, którą uzyskują szczekaniem – zaniedbane i opuszczone wykazują upór, nieposłuszeństwo, nerwowość, nadpobudliwość, a nawet agresję, także w stosunku do swojego pana.. Wymagają socjalizacji, ułożenia i wychowania. Cenią własną niezależność, potrzebują dużej dawki codziennych spacerów.

Zdrowie

American eskimo dog są zasadniczo zdrowe. Miewają jedynie skłonność do dysplazji stawów biodrowych, zwichnięcia rzepki oraz postępującego zaniku siatkówki oka. Osobniki tej rasy z powodzeniem dożywają 12, a nawet 14 lat. Psy te cechuje wrodzona skłonność do łakomstwa (co skutkuje przybieraniem na wadze), dlatego poleca się im dużo ćwiczeń i spacerów, połączonych z zabawą.

Pielęgnacja w zasadzie ogranicza się do przemywania od czasu do czasu oczu specjalnym płynem oraz regularnego szczotkowania długich włosów – należy to robić minimum dwa razy w tygodniu (w okresie linienia częstotliwość powinna być zwiększona – psy szczotkuje się wtedy nawet codziennie). Warto wiedzieć, że amerykańskie psy eskimoskie nie wydzielają psiego zapachu.