Dieta a alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry u psa

anallergenic canine

Skóra jest największym narządem nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Spełnia wiele funkcji, w tym ochronną, wydzielniczą i czuciową. Problemy dermatologiczne (wśród nich alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry) stanowią 20% przyczyn wszystkich konsultacji w klinikach weterynaryjnych. Terapia psa cierpiącego te dolegliwości jest złożona i polega na leczeniu ogólnym, stosowaniu środków działających miejscowo oraz wprowadzeniu odpowiedniej diety. Jednak do postawienia przez lekarza weterynarii właściwego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia ważne jest zaangażowanie właściciela.
Czytaj dalej Dieta a alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry u psa

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne zwierzęcia, tzw. narkoza, konieczna jest do przeprowadzenia operacji chirurgicznych, ale również do pewnej części zabiegów lekarsko – weterynaryjnych czy badań. Lekarzom weterynarii powszechnie znany jest lęk właścicieli pacjentów przed tym rodzajem znieczulenia. Jest to w pełni zrozumiałe, jednak dynamiczny rozwój medycyny weterynaryjnej pozwala na coraz bezpieczniejsze wykonywanie tych procedur.
Czytaj dalej Znieczulenie ogólne

Ciąża urojona

Ciąża urojona

Ciąża urojona, nazywana również ciążą rzekomą jest zjawiskiem fizjologicznym, które ma podłoże hormonalne, jednak aspekty psychologiczne też biorą w niej udział. Na temat ciąży urojonej narosło wiele mitów. Istnieje mylne przeświadczenie, że u suk które były w ciąży fizjologicznej, te urojone nie będą występowały. Nie jest to jednak prawdą.
Czytaj dalej Ciąża urojona

Niedoczynność tarczycy u psów

Niedoczynność tarczycy

Choroby endokrynologiczne związane są z zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych, które wydzielają i produkują hormony. Do tej grupy zaliczamy również niedoczynność tarczycy. W organizmie hormony pełnią funkcje regulacji procesów fizjologicznych. Niedoczynność tarczycy u psów jest coraz częściej diagnozowana. Na skutek niedostatecznego wydzielania hormonów przez tarczycę – obniża się metabolizm. Dodatkowo pojawiają się również problemy dermatologiczne.
Czytaj dalej Niedoczynność tarczycy u psów