Znaczenie i zastosowanie probiotyków

probiotyki

Bakterie probiotyczne są naturalną mikroflorą jelit i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ich rola jest bardzo ważna i ma wpływ na cały organizm, a przede wszystkim stymuluje układ immunologiczny, który chroni przed chorobami i hamuje rozwój drobnoustrojów.

Największym zagrożeniem dla flory bakteryjnej jelit jest antybiotykoterapia, ale nie tylko. Ilość pożytecznych bakterii zmniejsza się również w przypadku nieprawidłowej diety zwierzęcia, stanów chorobowych, przyjmowania leków i ostrych biegunek. Prowadzi to do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za wchłanianie substancji odżywczych. Taki stan przekłada się na niedobory składników mineralnych, niedożywienie i wyniszczenie organizmu.
Czytaj dalej Znaczenie i zastosowanie probiotyków

Zaćma

Zaćma

Zaćma jest chorobą oczu, która dotyka psy różnych ras i może wystąpić w każdym wieku. Postępująca degradacja zmętniałej soczewki oka doprowadza do pełnej ślepoty. To, w jakim czasie pojawi się zaćma jest kryterium klasyfikującym tę choroby. Wyróżniamy zaćmę wrodzoną, nabytą, cukrzycową oraz starczą.

Może występować w jednym lub obu oczach. Psy cierpiące na tę chorobę często stają się powolne, apatyczne i ,,zagubione’’. Wraz ze stopniową utratą wzroku spada ich komfort życia i wycofują się z codziennej aktywności.
Czytaj dalej Zaćma

Terapia homeopatyczna

Terapia homeopatyczna

Celem stosowania homeopatii jest zmobilizowanie organizmu do podjęcia walki z patogenem. Pod wpływem terapii zostają wzmocnione naturalne siły obronne i rozpoczyna się proces zdrowienia. Główna i wiodąca zasada to: ,,podobne leczy się podobnym’’.

Homeopatyczne preparaty poddane uprzednio odpowiedniemu rozcieńczeniu leczą schorzenia, które w normalnych warunkach są wywoływane przez te same substancje, ale nierozcieńczone. Podobna reguła ma zastosowanie przy szczepionkach.

Istnieją zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tej metody, natomiast podkreślić należy jedno, iż homeopatia nie leczy chorób, a jedynie pośrednio wpływa na poprawę stanu zdrowia przez pobudzenie organizmu do walki.
Czytaj dalej Terapia homeopatyczna

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych u psa - Veterinary clinic

Dysplazja stawów biodrowych to schorzenie, które dotyczy głownie ras dużych, szybko rosnących. Istotą choroby jest przemieszczenie głowy kości udowej w stosunku do panewki miednicy. U młodych psów, w okresie intensywnego wzrostu i jednocześnie dużego ruchu, obciążenia jakim poddawany jest staw biodrowy przewyższa masę i siłę mięśni.

Prowadzi to do rozluźnienia struktur otaczających staw. Przypadłość ta jest w głównej mierze dziedziczna. Stosunek uwarunkowań genetycznych do czynników środowiskowych przedstawia się w proporcji 70% do 30%. Choroba objawia się kulawizną, trudnościami przy wstawaniu oraz chwiejnym chodem. Zmienia się również sposób biegania psa.
Czytaj dalej Dysplazja stawów biodrowych

Badanie krwi

Badanie krwi

Badanie krwi jest jednym z podstawowych elementów diagnostyki weterynaryjnej. Wynik tego badania ukazuje nam nieprawidłowości w pracy organizmu. Często może jednoznacznie wskazywać na występowanie danej choroby.

Mało kto z nas jednak, umie samodzielnie interpretować wyniki badania krwi. Które parametry morfologii krwi mogą wskazywać na chorobę oraz na czym polega badanie biochemiczne krwi? Te i inne pomocne informacje znajdą Państwo w dalszej części artykułu.
Czytaj dalej Badanie krwi