Menu Zamknij

Border collie w mieście

Border Collie

Border collie to coraz bardziej popularna rasa psa w Polsce. Nic dziwnego, w końcu uchodzi za najbardziej inteligentną w swoim gatunku. Zanim jednak zakochamy się w tym czarno-białym pyszczku, zastanówmy się, czy ten związek będzie miał szansę przetrwać.

Border collie w mieście

Border collie to pies średniej wielkości. Szacuje się, że jego wysokość w kłębie to 46-56 cm, a waga 14-20 kg w zależności od płci. Długość sierści jest zależna głównie od odziedziczonych po przodkach genów. Zwykle jest to jednak dość gęste futerko długości medium. Rasa ta została stworzona przez człowieka do zaganiania owiec na szkockich i angielskich pastwiskach. Ich specyfikę widać często przy zabawie gdy stosują swoje „przyczajki”, skradają się, podglądają czy zataczają duże kręgi wokół zabawki by w odpowiednim momencie dopaść ją w szybkich i radosnych susach.

Jakie warunki powinien mieć border?

Borderki to najbardziej aktywne i energiczne psiaki jakie stworzyła matka natura. Ciężko je zmęczyć zabawą i mogłyby zabiegać niejednego maratończyka. Z tego względu odpowiednim miejscem dla nich jest duży ogród, pobliże lasu lub parku. Mile widziane jest również towarzystwo innych aktywnych czworonogów. Jeśli psa pozostawimy samemu sobie, możemy być pewni, że znajdzie własny sposób na rozładowanie energii. W mieszkaniu chętnie poskacze po meblach i łóżkach, obgryzie dywan, rozniesie kapcie i inne przedmioty pozostawione w zasięgu pyszczka lub wykopie ziemie z doniczek, które wpadną mu w łapki. Pies ten na pewno chętnie poroznosi także po domu śmieci, podrze gazetę i papier toaletowy czy pobawi się w elektryka przegryzając kable. Szczeniaka naprawdę nie warto spuszczać z oczu!

Inteligencja – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Border collie to rzeczywiście bardzo pojętny i zdolny uczeń, ale wymagający sumiennego i pracowitego nauczyciela! Nic nie przychodzi samo, a sztuczki wykonywane przez psy są efektem cierpliwej pracy nie tylko zwierząt, lecz także ich nauczycieli. Psy te są na tyle inteligentne, że nie będą posłuszne, jeśli zobaczą, że wcale nie muszą. Szybko wyczują słabe punkty i pobłażanie swoich opiekunów, stając się niezłymi cwaniakami podporządkowującymi, ale nie się, lecz sobie wszystkich wokół.

Podsumowanie

Border, mimo, że cudowny i przyjacielski, na pewno nie jest najlepszym wyborem dla kogoś kto nigdy nie miał psa lub nie ma pojęcia o pracy z nim. Również osoby zapracowane, mało aktywne, podróżujące powinny pomyśleć o innym towarzyszu. Zamykanie psa samego w mieszkaniu na pół dnia może być naprawdę opłakane w skutkach, a poza tym będzie to dla niego po prostu męczarnia. Warto też pomyśleć o tym jak psiak będzie czuł się w bloku w czasie letnich upałów. Każdy jednak sam wie najlepiej ile własnego czasu i jakie warunki będzie w stanie zagwarantować swojemu pupilowi. Czy będzie w stanie wychodzić z nim na długie spacery i bawić się w parku. Pamiętajmy jednak, że najgorsze czym możemy się kierować w podjęciu decyzji o kupnie psa jest w tym przypadku moda.