Menu Zamknij

Nosem psa – książka Aleksandry Horowitz

Nosem psa - książka Aleksandry Horowitz

Psy wiedzą od nas więcej: wyczuwają zdarzenia, które nadchodzą, pomagają odkryć prawdy przeszłości, do których człowiek nie ma dostępu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak psy postrzegają świat, jak rozpoznają i zapamiętują zapachy oraz jak niezwykłe informacje dostarcza im jeden wdech, zapraszam do zapoznania się z książką Alexandry Horowitz. A oto moje wrażenia z lektury tej pozycji wydawniczej.

Na początku, niewprawnego czytelnika, w lekkie zakłopotanie może wprowadzić objętość książki. Niepotrzebnie. Choć cała historia zawarta jest na prawie 350 stronach (Wydawnictwo podaje 360 stron, ale te około 10 przeznaczone jest na spis treści czy indeksy), bardzo dobrze się czyta. Treść książki jest przemyślana i poukładana.

Ja czytałem ją przez 6 dni. Nie bez przerwy, po kilkadziesiąt minut dziennie. Może w ciekawszych fragmentach godzinkę lub dwie. Natomiast często wracałem czy zatrzymywałem się na fragmentach, żeby sprawdzić autorkę, sprawdzić czy opisywane osoby czy wydarzenia miały miejsce czy też są tylko zabiegiem literackim.

Niekiedy także, odkładałem książkę i pod jej wpływem wpatrywałem się w psy, żeby potwierdzić lub wykluczyć opisane w książce zachowania. Powiem, Tobie, drogi czytelniku, że jestem zachwycony starannością i rzetelnością pisarki.

Nosem psa

Autorka wprowadza nas w świat psów, oprowadza po nim i zachęca do aktywnego uczestnictwa. Robi to lekko, z pasją, emanując wiedzą i pobudza ciekawość. Wartością dodaną, jest fakt, że Alexandra jest naukowcem. Prowadzi obserwacje, badania. Wyniki notuje, konfrontuje z dostępną wiedzą, czasami sięga po opinie i doświadczenia innych naukowców, pasjonatów czy ekspertów. Ten zabieg sprawia, że czytelnik czuje, że nabyta wiedza jest sprawdzona i pewna. Nie jest to opowieść blogera o tym, jak wydaje mu się, że jest, a rzetelna, konkretna, ciekawa i sprawdzona wiedza, która wzbogaca nasz świat.

Fakt, momentami, autorka za mocno wchodzi w skórę. Jej zaangażowanie może wydawać się zbyt fanatyczne, czy jednokierunkowe. Ale jest to zapał konieczny, właściwy pasjonatom i naukowcom, zwłaszcza tych, którzy zdobywają wiedzę poprzez wykonywanie serii różnorakich doświadczeń i obserwacji.

Jednym słowem. Alexandra Horowitz ma bzika na punkcie psów. Całe swoje życie poświęciła próbom zgłębienia ich natury, ponieważ jej zdaniem, żeby naprawdę poznać psa, trzeba zrozumieć, jak to jest być psem. 

„Wszystko, co pies widzi, wszystko, co wie, zawdzięcza swojemu nosowi. Bogactwo informacji o świecie, które każdy pies uzyskuje za pomocą powonienia, jest niewyobrażalne dla człowieka. Ta książka opowiada o zgłębianiu tajemnic psiego nosa w sposób, jakiego nigdy dotąd nie praktykowano. Co pies wyczuwa, wąchając ciebie czy ziemię lub wtykając nos głęboko w sierść innego psa? Co wie o tobie takiego, czego być może ty sam o sobie nie wiesz?”.

Polecam lekturę książki.

Metryka

Dla zasady podam metrykę książki, jakbyś chciała czy chciał ją wypożyczyć w bibliotece czy też po prostu kupić.

Autor: Alexandra Horowitz
Tytuł: Nosem psa
Tłumacz: Paweł Luboński
Premiera: 17 sierpnia 2017
Wydanie pierwsze
Wydawnictwo: Czarna Owca
360 stron
ISBN: 9788380154957
cena: 36,99 zł, chociaż w internetowej księgarni Gandalf znalazłem ją za 31,36 zł (nie licząc kosztów dostawy) a na stronie wydawnictwa jest promocja i książkę można nabyć już za 27,74 zł (nie licząc kosztów dostawy), a wersja ebook za 16,00 zł. Podaję odnośnik https://www.czarnaowca.pl/poradniki/nosem_psa,p2130722725