Menu Zamknij

Wakacje z psem

Wakacje z psem

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a my coraz prężniej zaczynamy planować nasze wakacyjne podróże. Podczas ucieczki przed zgiełkiem miasta, pamiętajmy również o naszym pupilu – wbrew pozorom on też od czasu do czasu potrzebuje zmiany otoczenia.

Wakacje z psem

Poniżej podpowiadamy jak w czterech krokach przygotować się do wakacyjnego wyjazdu z naszym ukochanym zwierzakiem, jednocześnie zaoszczędzając jemu i sobie stresu podczas podróży.

Przygotuj psa do kontroli paszportowej

Pamiętaj, że Twój pies, podobnie jak Ty potrzebuje odpowiednich dokumentów, uprawniających go do przekroczenia granicy. Bez nich, Wasza wspólna podróż może dobiec końca szybciej niż planowaliście. W większości krajów w Europie obowiązują jednolite przepisy, dotyczące podróży z pupilem. Na początku musisz zadbać o to, aby zwierzak miał zaaplikowany mikroczip, czyli urządzenie wielkości ziarenka, wszczepiane przez weterynarza podczas błyskawicznego i bezbolesnego zabiegu. Następnie warto zarejestrować dane naszego psiaka w specjalnej bazie, co ułatwi jego identyfikację. Szczególnie ważne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które należy wykonać po zaczipowaniu (i tylko w tej kolejności). Szczepienie przeciwko innym chorobom zakaźnym nie jest wprawdzie konieczne, ale wysoko rekomendowane. Ostatnim krokiem jest wyrobienie odpowiedniego dokumentu podróży, czyli po prostu paszportu. Tak, Twój pies również go potrzebuje, nawet jeżeli Ty sam nie zawsze jesteś objęty takim obowiązkiem. Dokument wystawiany jest przez weterynarza i obowiązuje przez cały okres życia zwierzęcia, a jego koszt to około 80 zł.

Wybierz odpowiedni środek lokomocji

Jeżeli masz wpływ na wybór rodzaju transportu, postaw na samochód, który będzie najbardziej komfortową i najmniej stresującą opcją dla Twojego pupila. Podczas podróży autem, pies po pierwsze w znanym przez siebie otoczeniu, a po drugie wśród znanych mu osób. Ponadto w każdym momencie jazdy możesz zatrzymać się, aby dać sobie i zwierzęciu trochę oddechu oraz możliwość wypróżnienia (zaleca się postoje co 2-3 godziny). Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie psa podczas jazdy. Możliwości jest kilka. Małe psy najbezpieczniej przewozić w przypiętym do siedzenia transporterze, większe w specjalnych klatkach. Dobrym rozwiązaniem są również szelki, przyczepione do pasów. Podczas podróży pozostaw psiakowi dostęp do jednej z jego ulubionych zabawek lub gryzaków.

Pamiętaj również o przyczepieniu do szyb specjalnych osłonek, które uchronią Twojego pupila przed rażącym słońcem i wysokimi temperaturami.

Z Luśką zawsze podróżujemy samochodem. Własne auto daje nam największą swobodę i niezależność – możemy robić dłuższe przerwy na rozprostowanie łap i nie musimy trzymać się żadnego sztywnego rozkładu jazdy czy planu trasy – mówi Aleksandra Makulska, współautorka bloga Makulscy.com, w którym opowiada o wspólnych podróżach ze swoją sunią.

Podróż samolotem jest nieco trudniejszym logistycznie zadaniem i niestety bardziej stresującą opcją. Dla obu stron. Każda linia lotnicza ma swój własny regulamin i zasady przewozu zwierząt, dlatego przed wyborem przewoźnika, warto zwrócić uwagę czy posiada on przyjazną dla czworonogów politykę. Niektóre linie pozwalają bowiem przewozić psa na pokładzie, inne tylko w specjalnych pomieszczeniach w luku bagażowym. Niezbędnym akcesorium, które musisz przygotować do takiej podróży jest specjalny transporter, przystosowany do ruchu lotniczego.

Skompletuj psi bagaż

Oprócz wspomnianego wcześniej paszportu i książeczki zdrowia, poświadczającej m.in. o szczepieniach, powinieneś zadbać jeszcze o kilka drobiazgów, które mogą okazać się niezwykle pomocne podczas podróży z psem. Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką miskę oraz zapas wody, którym będzie można ugasić pragnienie zwierzaka. Podczas pieszych wycieczek zabieraj ze sobą woreczki na odchody, papierowe ręczniki oraz wilgotne chusteczki dla zwierząt. W psim
niezbędniku musi znaleźć się również smycz z obrożą oraz przypiętą do niej adresówką, kaganiec oraz oczywiście psie smakołyki. Nie zapominaj o komforcie swojego przyjaciela – zabierz ze sobą jego ulubiony kocyk lub posłanie oraz kilka zabawek. Równie ważne jest również zaopatrzenie psiej apteczki.

Do apteczki pakujemy zawsze kleszczołapki, preparat do dezynfekcji ran, regenerującą maść do łap, środek łagodzący objawy biegunki i krople do oczu ze świetlikiem. Przed wyjazdem spisujemy również numery telefonów i adresy lecznic weterynaryjnych znajdujących się w pobliżu miejsc , w których mamy zamiar się zatrzymać – tłumaczy autorka bloga Makulscy.com.

Rozejrzyj się za odpowiednim zakwaterowaniem

Na początek warto zastanowić się, co będzie najlepsze dla naszego pupila oraz dla nas samych. Jeżeli masz taką możliwość, zamiast hotelowego pokoju wybierz przestronny apartament lub dom wakacyjny, w których nie tylko nie będziesz nikomu przeszkadzać, ale również dasz swojemu psu odpowiednio dużo miejsca np. w ogrodzie. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dom posiada ogrodzenie, dzięki któremu psiak będzie mógł swobodnie poruszać się po ogrodzie. Szukając noclegu zwróć również uwagę na to, czy miejsce do którego jedziesz jest dostosowane dla czworonoga i oczywiście, czy właściciel zaakceptuje jego obecność. Podczas poszukiwań, zaznacz więc filtr, który pozwoli Ci na wstępne „przesianie” odpowiednich ofert. Wiele biur podróży oraz portali, oferujących noclegi ma szeroką ofertę zakwaterowania, w którym zwierzę jest więcej, niż mile widziane. Przykładem jest serwis CASAMUNDO, który specjalizuje się w wynajmie domów i apartamentów wakacyjnych. Portal posiada na swojej stronie zakładkę „Czworonogi na wczasach”, która zawiera szeroką ofertę noclegów przyjaznych dla pupila.