Menu Zamknij

Aktywny spacer z psem, dlaczego jest ważny i jak powinien wyglądać

Aktywny spacer z psem

Spacery z psem to jeden z obowiązków każdego właściciela psa. Dziennie powinniśmy wyprowadzać naszego czworonoga 3-4 razy dziennie. Jeśli mamy dom z ogrodem, to wystarczy jeden lub dwa spacery dziennie, na które wybierzemy się poza ogród. Jest to ważne, gdyż na ogrodzie pies może jedynie się załatwić. Na spacerze pies nie tylko załatwia swoje potrzeby, ale również poznaje nowe zapachy. W czasie spaceru nasz pupil ma również szansę poznać czworonożnych przyjaciół.

Aktywny spacer z psem – dlaczego jest tak ważny?

Psy lubią monotonię, gdyż daje im to poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to np. pór karmienia czy spacerów. Jeden ze spacerów powinien być dłuższy. W tym czasie powinniśmy zapewnić psu rozrywkę w postaci różnego rodzaju zabaw. Jest to tak zwany aktywny spacer. To dobre urozmaicenie codziennych spacerów. Na aktywny spacer powinniśmy udawać się w różne miejsca. Poznawanie nowych terenów to dla psa ciekawe przeżycie. To również okazja do poznania innych psów.

Jak powinien wyglądać aktywny spacer z psem?

Na aktywny spacer najlepiej wybrać się kiedy mamy więcej wolnego czasu. W letnie dni musi to być rano lub wieczorem. Wtedy na dworze panują idealne warunki na długi spacer z psem. Z kolei jesienią i zimą warto wybrać się na dłuższy spacer około południa, kiedy to jest najcieplejszy moment dnia. Jedną z zabaw, które kochają wszystkie psy jest aportowanie. Bieganie za zabawką czy patykiem skutecznie zmęczy psa. Dzięki temu po powrocie zyskamy chwilę dla siebie. Do aportowania sprawdzą się różnego rodzaju zabawki dla psów, piłki tenisowe lub frisbee. Jeśli nie mamy zabawek przy sobie, to możemy skorzystać z patyków.

Zabawy węchowe są dobre zarówno w domu, jak i w czasie spacerów. Możemy zawołać psa do siebie, po czy rozrzucamy smakołyki w trawie. Pies będzie musiał je znaleźć za pomocą węchu. Smakołyki możemy rozrzucać co jakiś czas w różnych miejscach. Możemy je również schować na gałęziach drzew. Warto również pobawić się z psem w chowanego. Jednak tutaj będziemy potrzebować pomocnika. Najlepiej udać się na spacer z członkiem rodziny lub znajomym. Towarzysz zajmuje psa, a my w tym czasie się chowamy. Następnie wołamy psa, żeby ten zaczął nas szukać. Na początku powinny być to miejsca w pobliżu. Z czasem jednak możemy chować się dalej i lepiej, żeby pies miał utrudnione zadanie. Jeśli jednak pies nas nie znajdzie, to powinniśmy wyjść z kryjówki.

Jeśli mamy taką możliwość, to warto udać się z psem nad wodę. Oczywiście wcześniej wybierzmy miejsce, w którym możemy przebywać z psem. Psy uwielbiają pływać i bawić się na piasku, ale też, niektóre czworonogi boją się wody. Możemy wówczas stopniowo je do wody przyzwyczajać. W oswojeniu psa z wodą pomocne będą zabawki, które unoszą się na wodzie. Wystarczy wrzucić zabawkę blisko brzegu tak, żeby pies mógł ją sięgnąć bez wchodzenia do wody. Następnie rzucamy zabawkę coraz dalej. W końcu pies chętnie będzie wskakiwał do wody w pogoni za ulubioną zabawką. Pływanie to dobry sposób na zmęczenie psa. Dodatkowo to fajny pomysł na spędzenie czasu z psem w upalne dni. Udając się nad wodę z naszym pupilem musimy pamiętać, żeby zająć miejsce w cieniu.