Menu Zamknij

Czym kierować się przy wyborze najlepszej karmy dla psa?

petstation

Jak prawidłowo czytać etykiety psich karm i czy jej nazwa ma znaczenie? Jaki rodzaj białka jest najlepszy dla czworonoga? Co musi zawierać najlepszej jakości karma dla psa? Czy da się porównać karmę mokrą i suchą? Jakie karmy uznawane są za najlepsze?

Jeśli właściciel chce, by jego pupil był zdrowy i żył jak najdłużej, powinien już od szczeniaczka zadbać o jego prawidłową dietę. Co należy wiedzieć o żywieniu psa? Jaką karmę dla psa wybrać? Które karmy są najlepsze? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu.

Skład karmy dla psa – jak czytać etykiety?

Ogólna zasada wprowadzona przez AAFCO (amerykańskie stowarzyszenie ds. kontroli jakości karm) jest taka, że na etykietach karm muszą być wyszczególnione wszystkie składniki wg wagi w kolejności malejącej. Zatem na pierwszym miejscu powinien być składnik, którego jest najwięcej. Oczywiście producenci stosują różne techniki manipulacyjne. Jedną z nich jest tzw. rozdzielanie (splitting) polegające na podziale istotnego wagowo, ale mało wartościowego składnika na kilka mniejszych. Oczywiście zabieg ten stosuje się do składników zbożowych. Trzeba zatem bardzo uważać i dokładnie czytać składy.

Nadmiar węglowodanów w psiej diecie prowadzi do otyłości, a co za tym idzie wielu chorób z nią związanych (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, kamica dróg moczowych itp.). Jak sprawdzić ile tak naprawdę węglowodanów zawiera karma dla psa? Należy pamiętać, że wszystko, co nie jest białkiem, tłuszczem, włóknem, popiołem i wilgotnością to węglowodany.

Nazwa karmy jest ważna!

Na rynku dostępne są cztery rodzaje karmy wyróżnione w zależności od procentowej zawartości mięsa. I tak karmy o przykładowej nazwie „Kurczak”, „Kurczak i ryż” (czyli takie, w których mięso wymienione jest jako pierwsze) zawierają minimum 95% mięsa (dotyczy to głównie mokrych karm). Karmy o przykładowych nazwach: „Obiad drobiowy”, „Talerz drobiowy”, „Przepis na kurczaka” zawierają minimum 25% mięsa. Karmy o nazwie „Karma dla psa z kurczakiem” zawierają 3% mięsa. Natomiast te o nazwie: „Karma o smaku kurczaka” mogą mieć jakąkolwiek zawartość mięsa i innych składników, gdyż producent nie jest zobowiązany do stosowania żadnych norm dotyczących procentowej zawartości.

Jaki rodzaj białka jest najlepszy dla psa?

Należy pamiętać, że to, że karma zawiera dużo białka nie jest równoznaczne z tym, że jest to białko dobrej jakości. Pies powinien przyjmować w pokarmie białko pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego, a to z tego względu, że to pierwsze jest lepiej przyswajalne. Zatem czym w składzie karmy dla psa więcej czystego mięsa i podrobów dobrej jakości, tym więcej białka odzwierzęcego.

Warto wiedzieć, że często podejmowany przez weterynarzy zarzut przebiałkowania psa został już dawno temu odrzucony przez specjalistów ds. żywienia psów i kotów. Ewentualny nadmiar białka jest zamieniany na energię lub usuwany z organizmu, natomiast nadmiar węglowodanów jest odkładany i prowadzi do otyłości. Wszystkie najlepsze karmy dla psa mają wysoką zawartość mięsa, czyli również wysoką zawartość białka odzwierzęcego.

Co musi zawierać najlepsza karma dla psa?

Zastanawiając się nad tym jaką karmę dla psa wybrać, trzeba wiedzieć, że najważniejszym składnikiem jest dobrej jakości mięso. Powinno być ono klasy human grade, tzn. takie samo jak to spożywane przez ludzi. Oczywiście najlepiej, gdyby było ekologiczne, czyli niefaszerowane antybiotykami i hormonami. Mięso powinno być czystym mięsem, a nie mączką z mięsa. Inny ważny składnik to podroby (serca, żołądki, nerki) ze względu na wysoką odżywczość. Istotne jest także to, by żaden składnik karmy nie był modyfikowany genetycznie. Poza tym karma nie powinna zawierać dodatków chemicznych takich jak sztuczne barwniki, konserwanty, stabilizatory i wzmacniacze smaku. Najlepsza karma dla psa nie może mieć w składzie cukru oraz alergenów takich jak kukurydza, pszenica i soja.

Karmy pełnowartościowe muszą zawierać niezbędne dla psiego organizmu witaminy, minerały (najlepiej chelatowe, które są lepiej przyswajane) i aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6.

Czy da się porównać karmę suchą i mokrą?

Oczywiście da się, trzeba jednak wiedzieć jak. Od 100% masy karmy trzeba odjąć procentową zawartość wody. Zawartość procentową składników karmy odnosi się do suchej masy. Dzięki temu można porównać skład karm suchych i mokrych, czyli różniących się od siebie zawartością wody. Zazwyczaj jest tak, że to karma sucha wydaje się być bogatsza w białko niż mokra, jednakże po dokonaniu stosownych wyliczeń okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.
Najlepsze karmy dla psów to m.in.:
suche:

 • Orijen
 • Acana
 • Taste of the Wild
 • ZiwiPeak
 • Renske
 • Fromm Family
 • Carnilove
 • Essential

mokre:

 • ZiwiPeak
 • Renske
 • Evanger’s
 • Prince
 • Terra Pura
 • Lunderland
 • Liebesgut.

Podana lista jest przykładowa i nie obejmuje wszystkich dostępnych na rynku dobrej jakości karm bezzbożowych dla psów.

Szeroką ofertę najlepszej jakości karm dla psa wielu uznanych producentów można znaleźć w sklepie: https://www.petstation.pl/psy/karma.