Menu Zamknij

Dla kogo pies?

Dla kogo pies

Jak długo zastanawialiście się nad kupnem psa? Czy rozważaliście każde „za” i „przeciw”, czy raczej oczarowani psiakiem sąsiadów natychmiast zaczęliście poszukiwać ofert hodowców ukochanej przez Was rasy?

Jeśli jesteście jeszcze przed podjęciem takiej decyzji to, z własnego doświadczenia radze Wam, żeby dłużej zastanowić się nad tym czy rzeczywiście jesteście gotowi na posiadanie czworonoga.

Dla kogo pies?

Mam nadzieję, że przez przedstawienie kilku sytuacji z życia posiadaczki dużego psa, pomogę Wam w podjęciu właściwej decyzji.

Oczywistość Pierwsza – Pies – generator obowiązków

Po pierwsze uświadomcie sobie, że psem trzeba się opiekować. Może pomyślicie że to banał i po co w ogóle o tym pisać, ale czuję, że muszę to podkreślić – pies potrzebuje opieki i czasu.

Szczotkowanie, mycie, wizyty u weterynarza, codzienne spacery – także rano w weekendy (sic!) to tylko część Waszych przyszłych obowiązków. Równie ważne, a może najważniejsze jest to, aby zwierzęciu poświęcać dużo czasu i uczucia.

Oczywistość Druga – Szczeniak Destruktor

Etap „szczeniakowania” psa też bywa dla niektórych opiekunów trudny, wszak łączy się on nierozerwalnie z nauką uświadamiania psu, że mieszkanie niekoniecznie jest dobrym miejscem na załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Poza tym psu rosną zęby, gryzie wszystko, zjada buty, bieliznę, obgryza meble.

Oczywistość trzecia – Pies człowiekowi wilkiem?

Jeśli więc jesteś zmęczony życiem i jedyne o czym marzysz po pracy to odpoczynek przed telewizorem to kup sobie psa!

Nuda i czas wolny znikną.

Gwarantujemy Ci wtedy, że chęć do życia i kondycja wróci, nadwaga zniknie, a pojawią się nowi znajomi poznani na spacerze z psem.

Przy tak ogromnej liczbie psich ras, wybór przyszłego czworonożnego pupila bywa trudnym zadaniem. Niewątpliwie należy kierować się przy tym nie tylko emocjami, ale i rozsądkiem – przecież zwierzak będzie z nami nawet kilkanaście lat. Zastanówmy się zarówno nad tym, czego oczekujemy od naszego pupila, jak i nad tym, czy możemy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia.

Jaki powinien być nasz pies?

Dzięki ogromnemu zróżnicowaniu psiego gatunku z pewnością znajdziemy takiego, który pod każdym względem będzie dla nas idealnym towarzyszem. Zacznijmy od wyglądu przyszłego pupila. Do wyboru mamy zwierzęta o różnej budowie i wielkości ciała, rozmaitym kształcie głowy, uszu i ogona oraz o różnorodnej okrywie włosowej.

Nie zapominajmy jednak, że pies to nie tylko wygląd, ale i zachowanie. Zastanówmy się zatem i nad tym, jak powinien zachowywać się nasz czworonożny przyjaciel. Czy chcemy by był stworzeniem bardzo aktywnym, czy też wolimy typowego kanapowca. Czy ma być wylewny w okazywaniu swoich uczuć? Jak powinien zachowywać się wobec innych psów i zwierząt? Czy musi dogadywać się z dziećmi? I tak dalej.

Warto rozważyć również to, czy weźmiemy pod swój dach psa rasowego czy kundelka. Rodowodowy zwierzak to określony wygląd i zachowanie. Kupując takiego szczeniaka, wiemy czego możemy się po nim spodziewać, w przeciwieństwie do szczeniąt nierasowych, w przypadku których trudno przewidzieć, jak bardzo urosną i do jakich zachowań będą skłonne – chyba, że zdecydujemy się na psa dorosłego o ukształtowanej już osobowości i wyglądzie.

Jakie warunki i opiekę możemy psu zapewnić?

Kiedy już wyobrazimy sobie naszego idealnego pupila, nadszedł czas na skonfrontowanie marzeń z rzeczywistością, czyli dopasowanie zwierzaka do warunków, jakimi dysponujemy. Między innymi musimy wziąć pod uwagę to, że każdy pies potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do życia, a im jest większy, tym większej.

Jeśli jesteśmy właścicielami małego mieszkania, rozsądniej będzie zrezygnować z zakupu zwierzaka o dużych rozmiarach. Nie możemy też pominąć kwestii wyjazdów – zwłaszcza wakacyjnych – z małym psem wygodniej się podróżuje, łatwiej też znaleźć dla niego ewentualną opiekę, gdy zabranie ze sobą pupila nie wchodzi w grę. Większy pies to także większe koszty utrzymania, na które składają się przede wszystkim wydatki na jedzenie.

Opieka nad pupilem nie tylko bywa kosztowna, ale również czasochłonna i pracochłonna. Przedstawiciele niektórych ras wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych, niezbędnych na przykład do utrzymania ich okrywy włosowej w doskonałym stanie. Nie każdy wielbiciel psów musi znajdować przyjemność w czesaniu długiego i gęstego futra – jeśli perspektywa częstego i intensywnego szczotkowania psiego owłosienia nie wzbudza w nas entuzjazmu, lepiej wybierzmy pupila o krótkiej i gładkiej sierści.

Każdy pies potrzebuje tego, by poświęcać mu czas, ale przedstawiciele niektórych ras są pod tym względem szczególnie wymagające – jeśli nie jesteśmy wstanie zapewnić in dużo ruchu, zabawy i pieszczot, lepiej zdecydujmy się na zwierzaka mniej absorbującego.

Jednym słowem przy wyborze psa powinniśmy uwzględnić tryb życia, jaki sami prowadzimy: aktywny pupil jest idealny dla aktywnego opiekuna, kanapowiec zaś dla typowego domatora. Mając w domu inne zwierzaki, szukajmy psa, który będzie się z nimi dobrze dogadywać, a jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci – takiego, który będzie je tolerował albo wręcz nimi się opiekował.

I wreszcie postarajmy się szczerze odpowiedzieć na pytanie dotyczące naszych umiejętności opieki nad psem. Czy potrafimy go odpowiednio wychować? Istnieją zwierzaki, które nie należą do łatwych w prowadzeniu. Są z natury samodzielne, uparte i niezbyt posłuszne, nie wspominając już o tzw. rasach potencjalnie niebezpiecznych.

Nad takimi psami trzeba umieć zapanować i odpowiednio je wyszkolić. Nie posiadając szczególnych umiejętności i doświadczenia w tym względzie, lepiej znaleźć pupila, który nie będzie sprawiał szczególnych problemów.