Menu Zamknij

Jaka karma będzie najlepsza dla psa z nadwagą?

Pies z nadwagą

Otyłość to zjawisko, które coraz częściej dotyka także zwierzęta. Jest to istotny problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest skuteczne zapobieganie nadwagi i otyłości u psów. Jak zauważyć, że pies jest za gruby i jak skutecznie go odchudzić – dowiesz się z artykułu.

Pierwsze sygnały, że pies ma nadwagę

Obecnie otyłość to problem, który dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Jednak w obu przypadkach jest to dolegliwość, która poważnie zagraża zdrowiu, a czasem nawet życiu. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby w porę zauważyć, że pies cierpi na nadwagę. Jak skutecznie to zrobić? Jednym z najprostszych sposobów jest „test żeber”. U każdego psa, który ma właściwą sylwetkę powinny być wyczuwalne. Oznacza to, że żebra nie powinny być oczywiście widoczne, jednak gdy położysz ręce na bokach psa to niewłaściwy będzie nadmiar tłuszczu w tym miejscu.

Nadwagę u pupila można także sprawdzić ważąc go. Każda rasa ma określony przedział wagowy, w którym zdrowy pies powinien się mieścić. Jeśli ciężar ciała jest większy o 5% od prawidłowego, to niewątpliwy znak, że czworonóg waży za dużo.

Często zdarza się również tak, że otyłość psa można zauważyć na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza wtedy, gdy brzuch zwierzaka jest większy niż klatka piersiowa i wystaje. To właśnie wtedy najczęściej można zaobserwować sytuację, że pies porusza się powoli i ociężale. Jest to również niewątpliwy sygnał, że pora odchudzić pupila.

Jak odchudzić psa?

Jeśli pies cierpi na szczególnie dużą nadwagę to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu opracowania specjalistycznej diety oraz planu treningowego, które pomogą zrzucić zbędne kilogramy. Podobnie, jak w przypadku otyłości u ludzi, te dwa czynniki są najważniejsze w walce z psią nadwagą. Nie można jednak zapominać o tym, że odchudzanie powinno przebiegać stopniowo, bez wprowadzania drastycznych zmian w diecie pupila pupila.

Warto rozpocząć od zwiększania aktywności fizycznej czworonoga. Skuteczne w takiej sytuacji na pewno okaże się częstsze wychodzenie z pupilem na długie i bardziej intensywne spacery. Dobrym pomysłem będzie również zaangażowanie psa w energiczne zabawy, wymagające biegania. To nie tylko dobra metoda na walkę z otyłością, ale również na spędzanie wspólnie czasu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznym odchudzaniu psa to przydatne informacje znajdziesz na stronie: https://www.josera-sklep.pl/wiedza-o-psach/pies-jest-za-gruby-czy-blonnik-moze-pomoc.html, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się kilogramów u pupila.

Wpływ karmy na zrzucanie zbędnych kilogramów u czworonoga

Na nadwagę u psa największy wpływ ma jednak sposób żywienia. Bywa tak, że właściciele przekarmiają swoje zwierzaki, bo nie potrafią oprzeć się wymuszaniu jedzenia przez  czworonoga. Jest to poważny błąd, ponieważ może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie należy zapominać o karmieniu psa zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na każdym opakowaniu. W ten sposób masz pewność, że dostosowujesz  dzienną ilość kalorii dla psiaka.

Dieta otyłego psa powinna być dobrze skomponowana, musi zawierać obniżoną wartość tłuszczu, żeby skutecznie walczyć z nadwagą czworonoga. Bardzo ważne jest, żeby karmić psa specjalnie przeznaczonymi do tego karmami, np. Light&Vital, która zapewnia zbilansowaną ilość wartości odżywczych.