Menu Zamknij

Konstruujemy budę dla naszego czworonoga

Konstruujemy budę dla psa

Aż 80% rodzin mieszkających w domach wolno stojących posiada psa. Wiele z nich decyduje się na rasę psa stróżującego, któremu zapewnia komfortową budę obok domu. W sklepach znajdziemy kilka gotowych wariantów, jednak jest to dosyć nieopłacalna inwestycja. Kupując samodzielnie materiały i poświęcając kilka godzin, możemy stworzyć naszemu pupilowi budę, dostosowaną do jego wzrostu, w której będzie odczuwał duży komfort.

Stwórzmy dobry projekt

Zanim zabierzemy się do budowania, warto naszkicować projekt naszej budy. W pierwszej kolejności musimy zmierzyć naszego czworonoga, aby wiedzieć, jakie wymiary powinna mieć budowla. Na pewno nie może być zbyt mała, ponieważ pies będzie odczuwał dyskomfort. Zbyt duża buda również nie jest odpowiednia z racji tego, że pupil nie będzie w stanie sobie jej ogrzać. Kolejna kwestią jest wejście – musi być na tyle duże, aby pies swobodnie mógł przez nie wchodzić i wychodzić.

Następną kwestią jest przygotowanie niezbędnych materiałów, które będą nam potrzebne do stworzenia budy. Przydadzą się z pewnością rozmaite narzędzia warsztatowe – firma MAGMA oraz inne sklepy internetowe oferujące narzędzia umożliwiają zaopatrzenie się w materiały, których będziemy potrzebować. Najlepiej zaprojektować budę z drewna, będzie to solidna konstrukcja z naturalnego materiału, zupełnie nieszkodliwego dla psa.

Pozostają jeszcze kwestie wizualne – drewno możemy pokryć lakierobejcą, która odpowiednio zabezpieczy domek naszego pupila. W sklepach znajdziemy szeroki wybór kolorów, który możemy dopasować na przykład do elewacji naszego domu. Niektórzy decydują się również na pokrycie dachu blachą, aby go wzmocnić.

Zaczynamy pracę

Po wymierzeniu wszelkich elementów nanieśmy na płytę OSB wymiary przy użyciu specjalnego rysika lub ołówka. Następnie wytnijmy wszystkie elementy w taki sposób, aby można było stworzyć szkielet budy. Do cięcia używajmy piłki ręcznej lub pilarki elektrycznej. Następnie musimy dopasować deski podłogowe i przymocować je, dzięki czemu powstanie solidna konstrukcja.

Kiedy skręcimy już ze sobą wszystkie elementy, możemy wygładzić drewnianą powierzchnię przy użyciu tarczy szlifierskiej – sklep MAGMA oraz inne sklepy z narzędziami posiadają w ofercie różne rozmiary tarcz, przez co idealnie dopasujemy ją do naszych potrzeb. Pozostaje już tylko pokrycie budy lakierobejcą i odczekanie, aż wszystko dokładnie wyschnie. Po kilku dniach nasz pupil zyska wspaniały i przytulny kąt. Pamiętajmy, aby umieścić budę w odpowiednim miejscu tak, aby za bardzo nie nagrzewała się w ciągu dnia.