Decyzja o adopcji psa ze schroniska jest krokiem, który z pewnością bardzo dużo zmieni w naszym życiu. Zanim jednak to nastąpi musimy być świadomi, że są to psy, często po przejściach, z nieznaną przeszłością i wymagają innego traktowania niż te, które pochodzą z hodowli. Z drugiej strony potrafią odczuwać wdzięczność i pozostają nam dozgonnie wierne.
Pies ze schroniska
Większość psów mieszkających w schronisku łączą mniej lub bardziej traumatyczne przeżycia. Czas który spędzają w schronisku dodatkowo pogłębia uczucie smutku i osamotnienia. Niektóre psy spędzają w schronisku zaledwie kilka dni, inne parę lat, a jeszcze inne pozostają już tam do śmierci. Niekiedy zdarza się też, że po adopcji nowi właściciele są rozczarowani swoim podopiecznym i fundują mu kolejną traumę oddając z powrotem do schroniska. Dlatego przed przygarnięciem do naszego domu nowego psiaka musimy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, która od teraz będzie na nas spoczywać.
Odpowiedni wybór
Jeśli już podjęliśmy decyzję, że chcemy dać nowy dom jakiemuś szczęściarzowi, to przed nami kolejny ważny wybór. Najlepiej najpierw porozmawiać z pracownikami schroniska i opisać nasz styl życia, aktywność, czy mieszkamy w domu czy w mieszkaniu, czy jesteśmy rodziną z dziećmi i przede wszystkim czego oczekujemy od nowego członka rodziny. Po wstępnym wywiadzie zostaną nam przedstawione psy pasujące do naszej rodziny. Nie tylko wiek, płeć i cechy zewnętrzne są ważne, ale przede wszystkim uwarunkowania rasowe, osobowość i temperament. Możemy również zdecydować się na adopcję szczeniaka, wtedy jest niemal taka sama sytuacja jak w przypadku kupna psa hodowlanego. Małe szczenięta zazwyczaj przebywają bardzo krótko w schronisku, dlatego nie niosą ze sobą bagażu negatywnych przeżyć.
Przygotowanie mieszkania
Przygotowanie się na przyjęcie do nas psa ze schroniska jest takie samo jak w przypadku psa z hodowli. Co ważne – pies musi mieć swoje legowisko, czyli miejsce tylko dla siebie, gdzie będzie się czuł bezpiecznie. Dodatkowo podstawowe akcesoria w postaci szelek, smyczy i kilku zabawek na początek powinno wystarczyć. Dopytajmy w schronisku również o dotychczasową karmę jaką dostawał pies. Nagła zmiana sposobu żywienia jest niekorzystna dla przewodu pokarmowego, dlatego na początku dobrze jest mieszać ze sobą dwa rodzaje karmy. Z dnia na dzień stopniowo dodając coraz więcej nowej karmy.
Już w nowym domu!
Adaptacja do nowych warunków jest procesem, który będzie przebiegał stopniowo. Przyzwyczajenie się psa do nowego otoczenia będzie zależne, od tego jak długo pies uprzednio przebywał w schronisku. Przede wszystkim schroniskowe psy charakteryzuje nieufność i trudno im się dziwić, większość z nich ma bardzo złe wspomnienia związane z człowiekiem. Nasze oczekiwania mogą na początku rozmijać się z rzeczywistością, ponieważ pies może być apatyczny, nie mieć apetytu ani chęci do zabawy, ale bądźmy wyrozumiali. Musi upłynąć trochę czasu, aby nasz nowy przyjaciel nabrał no nas zaufania. Szczególnie w tym okresie starajmy się spędzać jak najwięcej czasu z naszym podopiecznym.