Zależy Ci na zdrowiu Twojego psa? Zapewnij mu pożywną karmę!

Twój pies to Twój oddany przyjaciel. Wierny i zawsze gotowy chronić swojego właściciela. Dlatego musisz o niego dbać i zapewnić to, co najważniejsze.

Podstawowym sposobem opieki nad ukochanym psiakiem jest natomiast właściwie dobrane pożywienie. Jak karmić psa, aby czuł się zdrowo, a dodatkowo zachwycał piękną sierścią? Przeczytaj kilka praktycznych porad na ten temat.

Dobrze odżywiony pies – szczęśliwy pies!

Karma dla psa (sprawdź: http://www.biedronka.pl/pl/karmy) powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb i upodobań Twojego pupila. Na podstawie obserwacji możesz stwierdzić, co mu smakuje i dodaje energii, a co mu szkodzi. Na pewno każdy pies potrzebuje białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin oraz makro i mikropierwiastków.

Prawidłowo skomponowane menu powinno zaspokoić wszystkie jego potrzeby, nie powodować niestrawności i alergii. Pies o umiarkowanym zapotrzebowaniu energetycznym powinien dostawać posiłek raz lub dwa razy dziennie – nie jest wskazane jego przekarmianie, aby nadwaga lub otyłość nie doprowadziły do poważnych problemów zdrowotnych i pogorszonej kondycji. Pamiętaj o podawaniu mu domowych posiłków gotowanych (mięso, ryby, ryż, makaron, kasze, płatki owsiane warzywa) oraz dobrej jakości karmy gotowej, zarówno suchej jak i mokrej. Zawsze, jeśli masz wątpliwości, czy możesz coś podać ukochanemu pupilowi, zapytaj o poradę weterynarza.

Jak wybrać pożywną karmę dla psa?

Gotowa, dostępna w sklepach karma, ma niewątpliwą zaletę – jest wygodna w stosowaniu, gdyż nie musisz poświęcać czasu na samodzielne pichcenie dania i dbałość o jego odpowiednie zbilansowanie. Żywność ze sklepu musi być jednak dobrana ze szczególną starannością. Jej podstawowym składnikiem powinno być mięso, np. drób, wątróbka, wołowina, jagnięcina. Dobrze sprawdzają się aromatyczne przysmaki mięsne w galaretce. Dodatkiem do mięsa w gotowej karmie może być np. ryż i warzywa, jak marchewka czy ziemniaki. Postaraj się sprawdzać skład, aby gotowa karma nie była przepełniona sztucznymi dodatkami czy barwnikami. Im bardziej jest naturalna, tym lepiej. Takie produkty możesz mieszać z ugotowanymi w domu rarytasami lub podawać jako samodzielny posiłek, w zależności od tego, na ile skład pokrywa zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Właściciele psów często zadają sobie pytanie, czy wybrać karmę suchą czy mokrą. Podstawowym rozróżnieniem jest tutaj zawartość wody, dlatego pożywienie mokre musi być serwowane w większych porcjach. Jeśli chcesz, możesz częściowo karmić psa karmą mokrą i suchą, przestrzegając zaleceń producenta, dotyczących ilości.

Coś na ząb, czyli gotowe przekąski

Choć pies nie powinien zjadać zbyt dużo w ciągu dnia, czasem trudno mu odmówić małej przekąski. Gotowe przysmaki są także przydatne podczas tresury i stanowią dla psa wymarzoną formę nagrody. Wybierać możesz spośród szerokiego asortymentu, w którym znajdziesz: kabanosy, kostki, dropsy, krążki. Nie zapomnij o produktach ułatwiających utrzymanie higieny jamy ustnej i pozbycie się kamienia nazębnego, które często są wzbogacone dodatkiem witamin i minerałów – powinny być jednak dobrane do wieku i masy czworonoga.

Jeśli masz psa, szczególnie wówczas, gdy to Twój pierwszy zwierzak, musisz dowiedzieć się jak najwięcej o sposobie jego karmienia i możliwych powikłaniach wynikających z błędów żywieniowych. Na rynku znajdziesz natomiast ogromny wybór produktów. Wystarczy, że zajrzysz do sklepów sieci Biedronka, gdzie bogata oferta pomaga dobrać coś na miarę potrzeb Twojego ulubieńca. Co jest potrzebne pupilowi oprócz pysznego jedzenia? Oczywiście dużo ruchu, dobrej zabawy i czułości. Bezgraniczna wdzięczność gwarantowana!