Menu Zamknij

American Staffordshire terrier

American Staffordshire terrier - Amstaf

Wszystkie psy w zależności od rodzaju i rasy posiadają pewien zestaw zachowań, które zostały ujęte w tzw. cechy rasowe. Nawet tak popularne mieszańce, przedstawiają zachowania charakterystyczne dla ich przodków i ras, z których się wywodzą.

American Staffordshire terrier

Groźna rasa czy wspaniały towarzysz rodziny?

Przyjęło się, że Labradory i Goldeny są psami łagodnymi, rodzinnymi i potrzebującymi dużo ruchu, Owczarki Niemieckie najlepiej sprawdzają się jako psy pracujące, a Amstafy są groźne i niebezpieczne, ale czy na pewno? Skąd wzięła się tak zła sława tych psów?

Amstaf, Amstafowi nie równy

American Staffordshire terrier są odważnymi, energicznymi i wiernymi psami, które potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Mają również skłonności do agresywnych zachowań, w szczególności do innych zwierząt, ale jeżeli od szczeniaka niepożądane cechy będą eliminowane, zamiast umacniane – możemy się ich pozbyć niemal całkowicie.

Amstafy zostały stworzone jako łagodniejsze wersje Pit Bull terierów, które pierwotnie wykorzystywane były do walk z bykami, stąd takie dominujące cechy jak: odwaga, upór, ogromna ambicja i odporność na ból. Z drugiej zaś strony psy tej rasy bardziej od innych pragną czułości i aprobaty.

Kto choć raz w życiu, miał możliwość bliższego poznania Amstafa ten z pewnością wie, że ciężko o większe „przytulanki”. Są to psy bardzo oddane swojej rodzinie, wykazują skłonności opiekuńcze w stosunku do dzieci. Bronią swojego stada. To jakie cechy okażą się dominujące zależy od wychowania.

Amstaf – nie dla każdego

Amstafy to wymagająca rasa tylko dla mądrych właścicieli. Wszelkie błędy w wychowaniu mogą w przyszłości skutkować eskalacją agresywnych zachowań. Odpowiednie i konsekwentne wychowanie od szczeniaka pozwala natomiast na rozwój dobrych cech. Są to bardzo ciepłe psy, potrafiące dać całą masę pozytywnej energii. Są bardzo przyjazne. Te, które nie doświadczyły ,,złej ręki’’ nie okazują agresji i są towarzyskie dla ludzi.

W kontaktach z innymi zwierzętami wygląda to różnie. W zależności od danego osobnika, natomiast niepożądane reakcje można korygować szkoleniem. Szczególnie w USA są często wybierane właśnie jako psy rodzinne.

Amstaf w rodzinie

Aby cieszyć się z posiadania mądrego, zrównoważonego i spokojnego psa – wychowanie musimy zacząć od pierwszych miesięcy życia. To, w którą stronę pójdzie nasz przyjaciel zależy tylko od nas. Konsekwencja i racjonalne podejście Amstaf wynagrodzi podporządkowaniem i miłością. Trzeba również pamiętać o dużej potrzebie ruchu, więc o ile jesteśmy ludźmi aktywnymi fizycznie – tym lepiej.

Amstaf sprawdzi się wtedy w naszej rodzinie i będzie z radością mógł towarzyszyć nam w wolnych chwilach na świeżym powietrzu. W kontaktach z dziećmi są łagodne i troskliwe. Czasami traktują dzieci niemalże jak swoje własne szczeniaki. Uwielbiają zabawy i pieszczoty oraz bliski kontakt z ludźmi.

Decyzja o wyborze tej rasy musi być poparta przemyśleniem kwestii czy my, nasza wiedza i nasz tryb życia pasuje do Amstafa oraz czy będzie on się u nas dobrze czuł. Z pewnością jest dużo więcej tzw. ,,rodzinnych’’ ras i mniej wymagających pod względem wychowania, ale która z nich jest bardziej wdzięczna od Amerykańskich Staffordshire terierów?