Australian Cattle Dog to wulkan energii, odwaga, zwinność, czujność, siła, zdolność obserwacji, świetny węch oraz nieprzeciętna inteligencja. Warto wiedzieć, że rasa ta jest, zwłaszcza za młodu, skłonna do ostrych zabaw i krótkich bójek.
Australian Cattle Dog
Kraj pochodzenia
Australia
Przydatność
Jedna z ras, zaliczana do grupy psów pasterskich i zaganiających, sekcji psów zaganiających, typu wilkowatego. Według FCI podlega próbom pracy.
Historia
Zdania na temat pochodzenia tej rasy są podzielone. Opinie opierają się na starych publikacjach oraz odręcznych notatkach. Wiadomo na pewno, że Australian Cattle Dog powstały z chęci stworzenia możliwie najlepszego psa pasterskiego, który poradziłby sobie w ciężkich warunkach australijskich. Zachodnia i centralna cześć tego kontynentu została zaludniona na początku XIX wieku. Ponieważ duże przestrzenie idealnie nadawały się do wypasu owiec i bydła, potrzeba posiadania psa, który pomagałby w pracy, była naturalna.
Początkowo, do wypasu bydła wykorzystywano Smithfieldy – rasę charakteryzującą się szczekliwością, kwadratową budową ciała, długim i twardym, czarnym włosem, długimi uszami, klinowatą głową oraz szczątkowym ognie. Ociężały chód tych stworzeń sprawiał jednak, że nie radziły sobie one w pokonywaniu dużych odległości na trudnym terenie. W latach trzydziestych XIX wieku, farmer Timmins zaczął krzyżować British Smithfield z nieszczekającymi psami Dingo, charakteryzującymi się wrodzonym instynktem zaganiania od tyłu. Uzyskał dzięki temu rasę Timmin’s Biters.
Powstałe psy posiadały szczątkowy ogon i pracowały wprawdzie w milczeniu, ale były zbyt uparte i zbyt mocno kąsały. Również krzyżówki Collie z Bullterierem nie dały pożądanych rezultatów. W latach osiemdziesiątych XIX wieku dużą popularnością cieszyła się świetnie zaganiająca rasa Hall’s hellers, będąca połączeniem Blue Merle Scotish Collie z Dingo. Psy te traciły jednak dużo energii na ciągłe obieganie bydła, ponieważ zaganiały je od przodu. Kolejne krzyżówki Collie, Dingo oraz Heelers i Dalmatyńczyka przyniosły w końcu pożądany efekt: powstała rasa aktywnych psów o krępej budowie ciała, wytrzymałych i pracujących cicho. Wzorzec rasy pozostaje niezmienny od 1903 roku, drobnym uaktualnieniom poddano jedynie kosmetykę.
Australian Cattle Dog, czyli ACD kwalifikuje się do wystawiania w grupie psów pracujących od września 1980 roku, jednak w styczniu 1983 roku rasę przeniesiono do grupy psów pasterskich zaganiających. Obecnie uznaniem i popularnością ACD cieszy się nie tylko w rodzimej Australii, ale także krajach anglosaskich, Argentynie, USA, Kanadzie oraz Europie, a zwłaszcza Skandynawii, gdzie psy tej rasy używane są do wypasu reniferów.
Dzięki wrodzonej łatwości do uczenia się oraz oryginalnemu wyglądowi, ACD robi karierę także w przemyśle reklamowym i filmowym. Wykorzystuje się go również w takich sportach kynologicznych jak freesby, flayball czy agilyty, a także do szkolenia ratowniczego, wojskowego i policyjnego. Szkoli się je ponadto na opiekunów osób niepełnosprawnych, ludzi z epilepsją i cukrzycą.
Szata
ACD jest psem proporcjonalnym, o zwartej budowie, odpornym, wytrzymałym, inteligentnym, czujnym, odważnym, wprost stworzonym do obrony i stróżowania. Samiec, żyjący 13-15 lat osiąga wysokość w kłębie 46-51cm i wagę 15-16kg, samica jest średnio 3cm mniejsza i kilogram lżejsza.
Czaszka tego psa jest szeroka, o łagodnym, ale wyraźnie widocznym stopie, szerokich szczękach i przylegających wargach. Nos jest czarny, zaś owalne i dość szeroko osadzone oczy są średniej wielkości. Skierowane na zewnątrz, ruchliwe, chociaż podczas czuwania sztywno uniesione uszy są średniej wielkości, są dobrze owłosione. Tułów, charakteryzujący się stosunkiem długości do wysokości 10:9 jest dobrze umięśniony, o prostej linii grzbietowej, osadzony na wygiętych do tyłu i płaskich żebrach.
Szata Australian Cattle Dog składa się z gęstego podszerstka oraz krótkiego, twardego i przylegającego włosa okrywowego, w kolorze błękitnym dereszowatym o podpalanych znaczeniach lub rudym dereszowatym. Dopuszcza się czarne (dla maści błękitnej) lub rude łaty na głowie, przy czym powinny one być symetrycznie rozłożone. Dopuszczalne, chociaż niepożądane są łaty na ciele.
Zachowanie i charakter
Australian Cattle Dog, choć jest psem z natury cichym, swoim specyficznym szczekaniem potrafi dać wyraz swojej ekscytacji. Bez powodu nie wszczyna jednak alarmu oraz nie włóczy się, ale skutecznie pilnuje własnego terytorium, co czyni go idealnym stróżem. Sposobem poruszania się oraz spojrzeniem potrafi w kilka sekund odstraszyć każdego intruza.
Jest bardzo wierny, a swojego właściciela obdarza graniczącym z obsesją, bezgranicznym zaufaniem i wiernością. Szybko adaptuje się do nowych warunków i dobrze sprawdza się w roli psa rodzinnego. Ma zrównoważony charakter. Wykazuje się sporą dozą humoru, a także nieskończoną cierpliwością w stosunku do swojej rodziny. I tylko jej. Chociaż za swoim panem będzie chodził krok w krok i wiecznie plątał mu się pod nogami, w nadziei na jakąś pracę, obcych potraktuje podejrzliwie i często agresywnie, zwłaszcza na własnym terytorium. Cechuje go silne poczucie obowiązku, zaś powierzone zadania wykonuje z entuzjazmem, chociaż zdecydowanie chętniej we współpracy ze swoim panem niż samodzielnie. Żeby w domu był oazą spokoju i nie przysparzał kłopotów, należy mu zapewnić odpowiednią dawkę pracy umysłowej oraz ruchu.
Zdrowie
Warto wiedzieć, że Australian Cattle Dog jest psem długowiecznym i chociaż średnia długość jego życia to 13-15 lat, nierzadko spotyka się osobniki, które przekroczyły 20 lat. Najdłużej żyjącym psem tej rasy i w ogóle był Blyey, który dożył 29 lat i 5 miesięcy.
ACD jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, wystarczy go regularnie kąpać i szczotkować. Rasę uznaje się za wybitnie zdrową.