Menu Zamknij

Basset Hound

Basset Hound

Basset, a właściwie Basset Hound jest jedną ras psów z grupy posokowców i psów gończych. Wedle klasyfikacji należy do sekcji psów gończych w podsekcji krótko nożnych, typu jamnikowatego. Podlega próbom pracy według klasyfikacji FCI.

Basset Hound

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

Przydatność

Pierwotnie pożądany i hodowany jako pies myśliwski i tropowiec, służący do polowania na zające. Obecnie jest cenionym psem rodzinnym. Podlega próbom pracy.

Historia

Nazwa rasy pochodzi najprawdopodobniej od francuskiego słowa bas, oznaczającego niski. Pierwsze wzmianki sięgają końca XVI wieku, jednak pies został doceniony dopiero na Wyspach Brytyjskich, gdzie w związku z pogarszającą się stale jakością miotów, skrzyżowano basseta d’Artoisa z bloodhoundem. W ten sposób powstał wzorzec rasy. Bassety były (i są nadal) powolne, ale jednocześnie idealnie nadawały się do pieszego polowania na zające, króle i bażanty ze względu na spryt i doskonały węch. Ceniono je więc bardzo przez cały wiek XIX i XX. Z czasem bassety zostały dostrzeżone przez wytworniejsze, angielskie rodziny szlacheckie i w ten sposób, z psów myśliwskich, awansowały do rodzinnych. W Polsce bassety występują od 1965 roku. Obecnie działa 19 hodowli tej rasy.

Szata

Cechą charakterystyczną basseta są łaty, czyli barwne plamy sporej wielkości oraz łysinka, czyli jasna plamka, „strzałka”, umieszczona na czole Występuje kilka rodzajów umieszczeń basseta:
– czaprak – ciemniej ubarwiony grzbiet
– płaszcz – ciemniej ubarwiony zarówno grzbiet, jak i boki
– umaszczenie siwe – pojedyncze włosy ciemnego koloru lub też całe cętki, umieszczone na jaśniejszym tle całości
– umaszczenie sobolowe – śniade, brązowoczarne lub brązowoszare włosy
– izabelowate – umaszczenie jasnopłowe aż do żółtego
– blue merle – srebrzystoniebieska, marmurkowa szata, z dodatkiem czerwieni, rdzawego brązu i bieli
– maska – część głowy ciemniej umaszczona
– okulary – okolice oczu jaśniej umaszczone
– podpalanie – kolor mahoniu jest wyraźnie odgraniczony na brwiach, kufie, piersiach, nogach oraz pod nasadą ogona
– black and tan (czarne podpalane) – występuje, gdy cały pies jest umaszczenia czarnego, jednak na wewnętrznej stronie uszu i kończyn (po nadgarstek i piętę) oraz na tylnej stronie uda i pod nasadą ogona, kolor jest żółty, aż do mahonia.

Oczy basseta są ciemne (orzechowe lub brązowe), zaś czerwień dolnej powieki jest prawie niewidoczna. Uszy długie i masywne, wiotkie i aksamitne w dotyku, zwijają się do wewnątrz, zaś osadzone są poniżej poziomu oczu. Widoczny guz potyliczny na wysklepionej głowie. Długi tułów. Grzbiet prosty. Kończyny krótkie, ale silne, o mocnym kośćcu. Stawy nadgarstkowe przednich łap wygięte do środka, ale nie stykające się ze sobą. Pofałdowane. Ogon silny, prosty, zwężający się i lekko zagięty podczas ruchu psa. Sierść gładka, krótka i przylegająca, zaś maść zróżnicowana.

Zachowanie i charakter

Ponieważ basset był psem myśliwskim, w jego genach zakodowany jest upór, wytrwałość, wytrzymałość, odwaga i odporność. Dzięki doskonałemu węchowi potrafi tropić zwierzynę nawet na zimnym śladzie, chętnie głosi. Cechuje go dobroduszność, jest łagodny i powolny. Wykazuje się charakterem psa stadnego. Świetnie czuje się w towarzystwie zarówno innych psów jak i ludzi, bardzo źle natomiast znosi samotność. Basset jest bardzo wylewny i przywiązany do właściciela, chce zawsze towarzyszyć swojemu panu, ciężko znosi rozstania.

Basset myśli wolniej niż my, dlatego w wychowaniu go musimy wykazać się cierpliwością i łagodnością. Nie lubi reagować na rozkazy i komendy. Raz zraniony, długo pozostaje nieufny i krnąbrny. Nie wolno mu w żadnym razie pobłażać, gdyż posiada znakomitą pamięć, więc zapamięta, że kiedyś było mu wolno to, czego zabrania mu się obecnie i więc będzie się w związku z tym stale i niezmiennie dziwił zakazowi i nie będzie chciał zmieniać trybu życia.

Ponadto wykazuje specyficzną filozofię życiową: „jeśli nie usłyszałem polecenia, to nie muszę go wykonać”, tak więc po powtórzeniu polecenia ciężko się zdziwi i zrobi minę „pierwszy raz słyszę”. Basset jest idealnym towarzyszem: łagodny, cierpliwy dla dzieci. W sforze zaś, co ciekawe, wyróżnia się żywym temperamentem, aktywnością i ruchliwością.

Zdrowie

Baset może spokojnie mieszkać w małym mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że będzie mógł się wybiegać. Nie wymaga częstego szczotkowania ani codziennych kąpieli, warto jednak go myć przynajmniej raz na dwa miesiące. Jest podatny na zapalenie spojówek oraz kaleczenie końcówek uszu podczas chodzenia (dotyczy zwłaszcza psów młodych). Dodatkowo, oprócz zabezpieczania końcówek, uszy wymagają również częstego czyszczenia. Dieta basseta powinna być odpowiednio zbilansowana, gdyż pies ten ma skłonności do tycia oraz problemów z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych.