Beagle

Beagle jest psem z grupy gończych małych i posokowców, typu wyżłowatego. Beagle to idealny pies dla rodziny o zamiłowaniu ruchu, zacięciu sportowym. Beagle lubi przebywać na powietrzu i w kojcu z innymi psami.

Kraj pochodzenia psa

Anglia

Przydatność

Beagle hoduje się zarówno do towarzystwa, jak i na psy gończe, tropiące (zwłaszcza dziki) i posokowce. Podlegają próbom pracy.

Historia rasy

Początki psów gończych w Wielkiej Brytanii sięgają XIV wieku. Do polowań na lisy i zające stosowano wówczas właśnie te czworonogi. Wyróżnia się dwie teorie powstania Beagle’ów. Pierwszą popierali panowie Bourdon i Dutheil. Zakłada ona, na podstawie dzieł Ksenofonta, że przodkami rasy były greckie psy gończe, które przywędrowały do Anglii wraz z Rzymianami, a następnie krzyżowały się z psami Normanów. Druga teoria jest zgoła odmienna. Według niej, Beagle pochodzą z południa Francji, a dokładniej Gaskonii i Saintonge. Na tereny Anglii psy dotarły w okresie wojny stuletniej i dały początek tzw. southern hound’om. Od 1895 roku w Wielkiej Brytanii działa klub miłośników Beagle. Na początku XX wieku psy pojawiły się także w Stanach Zjednoczonych.

Wysokość psów

Wysokość w kłębie: od 33 cm do 41 cm.

Waga psów

około 15 kg

Wygląd i szata

Beagle są uważane za najmniejsze psy gończe. Wyróżniają się krępą, proporcjonalną budową. Są silne, krzepkie, zwinne i zwarcie zbudowane. Głowa jest gładka, średniej wielkości, z wysoko wysklepioną mózgoczaszką o nieznacznym guzie potylicznym, szyja długa. Nie spiczasta kufa z czarnym nosem (w przypadku psów jasno umaszczonych nos może być jaśniejszy). Mocne szczęki, zgryz nożycowy. Oczy szeroko rozstawione, o łagodnym wyrazie, ciemnobrązowe lub orzechowe. Uszy długie, o zaokrąglonych końcach, nisko osadzone i zwisające wzdłuż policzków.

Zdecydowanie prosty i poziomy grzbiet o głębokiej klatce piersiowej, sięgającej poniżej łokci. Żebra zachodzące do tyłu i dobrze wysklepione. Kończyny proste. Przednie stabilnie ustawione i dobrze umięśnione, zaś tylne muskularne, dobrze kątowane. Stawy skokowe mocne. Ogon średniej długości, wysoko osadzony, mocny, prosty, dobrze porośnięty włosem. Noszony wesoło. Szata Beagle’ów jest krótka, gładka, delikatna, wodoodporna i dobrze przylegająca. Dopuszcza się każde umaszczenie, jednak najczęściej spotyka się tricolory. Wysokość w kłębie: od 33 cm do 40 cm.

Zachowanie i charakter psa

Beagle są przede wszystkim żwawe, wesołe i pełne życia, zawsze ciekawe otaczającego je świata, z widocznymi skłonnościami do zabaw i niestety także włóczęgostwa. Dobrze tolerują dzieci. Są bardzo aktywne, wytrzymałe, czujne, inteligentne i zdeterminowane, co czyni je świetnymi psami łowieckimi (zwłaszcza w długich pogoniach za zającami).

W kontaktach z ludźmi cechują się uprzejmością i czujnością oraz brakiem nieśmiałości i agresji. Są stałe, nie wykazują zatem skłonności do histerii, nerwowości czy niczym nie sprowokowanej agresji. Jako, że od samego początku Beagle były przeznaczone do polowań w stadach, ich temperament jest właściwy, zaś same psy świetnie współpracują.

Bardzo silnie skupiają się na wyznaczonym celu i nie zawsze potrafią kontrolować chęć pogoni za ciekawym zapachem. Są przystosowane do życia w sforze, dlatego rodzinę będą traktować jak własne stado. Należy pamiętać, że są bardzo żywiołowe i pełne energii, a odpoczywają krótko. Należy im zatem zapewniać duże dzienne dawki atrakcji, tak, aby się nie nudziły, zwłaszcza, że lubią snuć i realizować własne plany (które często zupełnie nie pokrywają się z naszymi).

Beagle cechuje także skłonność do rozrywania i zjadania różnych przedmiotów, dlatego jeśli decydujemy się na posiadanie ich, musimy zaopatrzyć się w niewyczerpane pokłady cierpliwości i wykazać konsekwencję w wychowywaniu.

Zdrowie i pielęgnacja

Generalnie Beagle nie mają skłonności do chorowania i uważane są za psy o stabilnym stanie zdrowia. Jeżeli już coś im dolega, są to najczęściej problemy z uszami (infekcje bakteryjne i grzybicze) oraz urazy, na które psy są narażone podczas pędzenia za interesującymi zapachami. Beagle’om, które prowadzą mało aktywny tryb życia, grozi także otyłość. Problemów z uszami można uniknąć dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak choćby regularne czyszczenie.

Psy tej rasy wymagają okresowego kąpania (bez zastanowienia wytarzają się bowiem we wszystkim, co emituje ciekawy, w ich mniemaniu, zapach) oraz czyszczenia zębów. Warto mieć świadomość, że Beagle gubią sierść przez cały rok, należy je zatem regularni szczotkować.

Jedna odpowiedź do “Beagle”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.