Menu Zamknij

Buldog francuski

Buldog francuski

Buldog francuski

Sama nazwa „buldog” wynika wyłącznie z faktu pochodzenia rasy od buldoga angielskiego. Buldog francuski jest jednak z natury niezwykle łagodny, towarzyski, szybko i mocno przywiązujące się do właściciela, traktując go z niezwykłym oddaniem.

Kraj pochodzenia

Francja, Anglia

Przydatność

Rasa psów, należąca, podobnie jak boston terier oraz mops, do sekcji małych psów molosowatych, typu dogowatego. Zakwalifikowana do grupy psów do towarzystwa. Nie podlega próbom pracy.

Historia

Ponieważ na terytorium Francji, w wyniku emigracji tkaczy z Anglii, pojawiła się cała masa buldogów angielskich i terierów, to właśnie one, w połączeniu z mastifami tybetańskimi i azjatyckimi, dały początek buldogom francuskim.

Powstałe osobniki miniaturyzowano poprzez kolejne krzyżówki z mopsami i innymi małymi psami, co utrwaliło typowe, znane nam obecnie cechy rasy. Zwierzęta zyskały niezwykłą popularność dzięki doskonałym umiejętnościom tępienia szkodników i gryzoni. Buldogi francuskie cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem Paryżan, a zwłaszcza rzeźników oraz mieszkańców przedmieść, a później także burżuazji i bohemy.

Szata

Buldogi francuskie cechuje krępa, muskularna sylwetka o szerokiej, kwadratowej, pręgowanej lub nie głowie, stojących, dużych uszach i krótkim ogonie. Włos jest miękki, gładki, krótki i przylegający. Dopuszcza się w zasadzie wszystkie odcienie płowego. Warto wiedzieć, że osobniki całkowicie białe określa się mianem „płowych z dużą ilością bieli”.

Najbardziej charakterystyczną cechą buldogów francuskich, oprócz przodozgryzu, jest ich głowa: ciężka, o kwadratowej czaszce, płaskim pysku i wyrazistych, okrągłych oczach. Ponieważ psy tej rasy posiadają specyficzną budowę górnych dróg oddechowych, często sapią, chrapią, źle znoszą wysokie temperatury oraz wykazują skłonność do utraty tchu i słabą wytrzymałość fizyczną.

Zachowanie i charakter

Cechuje je ogromna radość życia. Dobrze tolerują inne zwierzęta. Posiadają wesołe usposobienie, co czyni je cenionymi psami rodzinnymi. Doskonale nadają się na psy miejskie, łatwo przyzwyczajają się do życia w mieszkaniu. Nie lubią samotności i chętnie towarzyszą właścicielowi. Warto wiedzieć, że psy tej rasy szczególnie źle znoszą wysokie temperatury. Podczas letnich upałów należy im zapewnić chłodne, spokojne miejsce do leżenia oraz świeżą wodę do picia.

Zdrowie

Do typowych dolegliwości buldogów francuskich należy dysplazja stawów biodrowych. Psy tej rasy, ze względu na krótką kufę, bezwzględnie wymagają pielęgnacji okolic pyska. Wykazują skłonność do alergii kontaktowych, a także chorób oczu i skóry, która ułożona w fałdy, nie daje możliwości swobodnego odparowania ciepła i wilgoci. Dlatego też właściciele tych psów powinni starannie pielęgnować wrażliwe okolice.

Do regularnych zabiegów należy także codzienne szczotkowanie za pomocą rękawicy masującej lub gumowej. Zabieg ten pozwala nie tylko usunąć wypadające włosy, ale także poprawia ukrwienie skóry. Ze względu na budowę swojego ciała, buldogi francuskie nie są w stanie same dbać o czystość swojego odbytu, należy więc to robić za nie. Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych właścicieli buldogów francuskich należy także dbanie o higienę oczu, uszu i zębów oraz kąpanie swoich pupili. Należy to robić wyłącznie szamponem dla psów, dobranym odpowiednio do wieku i typu sierści. Po kąpieli zwierzę trzeba dokładnie wytrzeć.