Chart rosyjski

Borzoje z natury są pewne siebie, dystyngowane, spokojne, eleganckie i powściągliwe. Hodowano je do polowań na zające, lisy i wilki, dlatego są niezwykle wytrwałe, silne, szybkie i potrafią dobrze walczyć.

Kraj pochodzenia

Rosja

Przydatność

Chart rosyjski to rasa zaliczana do grupy X – charty, sekcji chartów długowłosych, typu chartowatego. Nie podlega próbom pracy. Pierwotnie borzoje hodowane i używane były do polowań na wilki, lisy i zające, obecnie sprawdzają się jako psy do towarzystwa.

Historia

Powstanie rasy nie jest niestety jednoznaczne. Najprawdopodobniej borzoje powstały około XIV/XV wieku na Środkowym Wschodzie, w wyniku skrzyżowania przez rosyjską arystokrację dawnych chartów starorosyjskich z krymskimi i górskimi, celem uzyskania psów do polowań.

Dzięki wzmiankom w kronikach francuskich z XI można przypuszczać, że borzoje przybyły do Francji razem z córką Wielkiego Księcia Kijowskiego, Anną Jarosławną, która poślubiła Henryka I. Charty rosyjskie były własnością wielu znanych osób, w tym Piotra Wielkiego, Mikołaja II, Puszkina czy Turieniewa. Jedną z najważniejszych hodowli była „Perszinskaja Ochota”, założona przez Wielkiego Księcia Mikołaja i Dymitra Valtseva. Na początku XX wieku borzoje były już hodowane także w Europie i Ameryce.

Szata

Charty rosyjskie cechuje falisty, sprężysty, miękki, jedwabisty (ale nie ciężki) i przylegający do ciała włos, który na głowie, uszach i kończynach jest krótki i satynowy, zaś na tułowiu, portkach i ogonie długi i falisty, tworząc pierścienie w okolicach łopatek i na zadzie. Dopuszcza się w zasadzie każde umaszczenie, z wyjątkiem połączeń z brązowym, niebieskim oraz pochodnymi tych kolorów. Barwa może być jednolita lub łaciata, przy czym pióro, portki i frędzle muszą być wyraźnie jaśniejsze od tła podstawowego. Typowa czarna maska występuje przy kolorach z nalotem.

Borzoje to jedne z najwyższych psów na świecie. Osiągają do 90 cm w kłębie przy wadze ponad 30 kg. Dobrze widoczny jest u nich dymorfizm płciowy: u samców wysokość w kłębie równa się lub lekko przewyższa wysokość w guzach kulszowych. U suk z definicji mniejszych od samów, te wysokości są zawsze równe. Głębokość klatki piersiowej równa się połowie wysokości w kłębie, zaś długość czaszki od guza potylicznego do stopu jest taka sama lub mniejsza od długości kufy od stopu do wierzchołka nosa. Charty rosyjskie charakteryzują się arystokratycznym wyglądem, niezwykłą harmonią ruchu i kształtów, mocnym, ale nie masywnym kośćcem, jednocześnie suchą i mocną budową i tylko nieznacznie wydłużonymi proporcjami.

Zachowanie i charakter

Wykazują wrodzoną skłonność do obrony i chociaż mało szczekają, dobrze wywiązują się z roli stróża. Świetnie widzą nawet na duże odległości i reagują bardzo gwałtownie. Trudno je przywołać do z powrotem, kiedy pobiegną z pasją za gołębiem czy kotem. Chociaż wobec obcych zawsze okazują nieufność i dystans, dla swojej rodziny są łagodnymi i kochającymi towarzyszami, spokojnymi, wręcz flegmatycznymi.

Są nieprawdopodobnymi pieszczochami. Warto zaznaczyć, że te eteryczne stworzenia z przeszywającym wzrokiem mają naturę artysty – bez trudu, pozostawione same w domu, zaprowadzą całkowitą demolkę. Mają też skłonności do złodziejstwa, jednak kradną z takim sprytem i wdziękiem, że praktycznie wszystko można im wybaczyć. Uwaga: borzoje bywają agresywne – przed zakupem warto uważnie przyjrzeć się, jakie warunki panują w hodowli oraz jaki charakter mieli rodzice wybranego psa (zwłaszcza matka).

Zdrowie

Jak wszystkie zwierzęta wywodzące się ze Środkowego Wschodu, Borzoje świetnie znoszą trudne warunki pogodowe i są z natury zdrowe. Mogą cały rok mieszkać na dworze. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, wystarczy zapewnić im codzienną aktywność ruchową oraz systematycznie czesać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.