Menu Zamknij

Fila Brasileiro

Fila Brasileiro

Fila Brasileiro wykazują niezwykłe posłuszeństwo i opanowanie. Oferują bezwarunkową i bezinteresowną przyjaźń. Nieustannie pragną okazywania czułości i pieszczot. Bardzo źle znoszą samotność.

Fila Brasileiro

Kraj pochodzenia

Brazylia

Przydatność

Rasa psów, według klasyfikacji FCI zaliczana do grupy II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcji 2.1 (molosy – mastify), pochodząca z Brazylii i wyhodowana celem pilnowania stad oraz tropienia zwierzyny. Nadaje się na psa stróżującego. Nie podlega próbom pracy.

Historia

Jak w wielu innych przypadkach, również tutaj nie jest pewne, skąd wywodzi się ta rasa. Najprawdopodobniej Fila Brasileiro powstała w wyniku krzyżowania wielu ras europejskich, głównie mastifów neapolitańskich i angielskich, doga niemieckiego, buldoga angielskiego, bloodhounda, mastifa oraz charta.

Pierwotnie omawiane psy miały stróżować na plantacjach, zaganiać bydło i łapać zbiegłych niewolników bez robienia im krzywdy, a także polować na jaguary i pumy. Do Europy zostały przywiezione przez hiszpańskich i portugalskich konkwistadorów.

Sama nazwa Fila Brasileiro najprawdopodobniej pochodzi od portugalskiego „filar”, które tłumaczy się na „zabezpieczanie” oraz „przytrzymywanie”. Nieregularne początki hodowli rasy datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Wiadomo na pewno, że znaczny wkład w powstanie Fila miał działający na zlecenie brytyjskiego Kennel Clubi, doktor Paolo Santos-Crus, który w roku 1950 opracował pierwszy oficjalny wzorzec rasy. Wzór ten nie uległ zmianie przez następne 34 lata. W Europie pierwsze Fila pojawiły się w połowie XX wieku, kiedy to sprowadzono je na dwór księcia Bawarii, Albrechta.

Szata

Fila Brasileiro odznacza się mocną, chociaż często zróżnicowaną budową ciała. Spotkać można osobniki zarówno typu dogowatego, czyli szczupłe i wysokie, jak i mastifowatego (tęższe i bardziej przysadziste). Wszystkie jednak charakteryzują się grubą, luźną skórą na całym ciele oraz silnie rozbudowanym fałdem skórnym, umiejscowionym w okolicach podgardla.

Dorosłe psy osiągają wzrost 65-75 cm przy wadze minimum 50 kg, przy czym suki są średnio 5 cm niższe i 10 kg lżejsze. Głowa Fila jest ciężka, masywna, duża i zdecydowanie proporcjonalna względem całej sylwetki. Warto zaznaczyć, że widziana z góry przyjmuje kształt trapezoidu, w który wpisana jest gruszka. Stosunek długości pyska do długości całej czaszki to prawie 1:1 (kufa jest nieznacznie krótsza). Preferowany zgryz to nożycowy.

Średniej wielkości, szeroko rozstawione oczy mają kolor od żółtego po ciemnobrązowy. Wymagane jest stonowanie ich odcienia do barwy całej szaty. Dopuszcza się opadające dolne powieki. Ogon powinien sięgać stawów skokowych. Sierść, akceptowana we wszystkich jednolitych kolorach prócz białego oraz mysio-szarego, jest zwarta, prosta, niezbyt długa i przylegająca.

Do wad dyskwalifikujących należą: mała głowa, zad niższy od kłębu, mały wzrost, wady zgryzu (łącznie z brakiem kła lub molara, z wyjątkiem M3), niebieskie oczy, brak fałd na skórze, białe naznaczenia, przekraczające 1/4 całego ciała (dopuszcza się jednak biel na stopach, piersi i końcu ogona), a także brak charakterystycznego dla tej rasy inochodu, zakręcenie ogona ponad grzbietem, kopiowane uszy, skrócony ogon, aż w końcu agresja wobec właściciela i tchórzliwość.

Zachowanie i charakter

Ponieważ psy omawianej rasy cechuje zwinność, wytrzymałość oraz silny i zdecydowanie dominujący charakter, a także upór, spryt i konsekwencja w dążeniu do celu, nie poleca się ich osobom, które nie miały wcześniej doświadczenia w prowadzeniu czworonogów.

Dla rodziny są czułe i bezgranicznie oddane. Bardzo dobrze opiekują się dziećmi – są wobec nich delikatne, troskliwe i cierpliwe. Warto wiedzieć, że są to zwierzęta terytorialne: poza swoim terenem bierne i spokojne, w momencie wkroczenia na własne „podwórko”, będą go bronić do ostatniej kropli krwi i nie zawahają się zaatakować obcych. Niechętnie tolerują także gości w domu, obserwując nieustannie i pilnując każdego ich ruchu. Może się więc zdarzyć, że zwykłą gestykulację potraktują jako zagrożenie i zareagują atakiem. Właściciel Fila Brasileiro musi mieć odpowiednie podejście do swojego dużego pupila i umieć sobie poradzić zarówno z jego wrażliwością, jak i uporem, i chwilami agresją.

Wychowanie psów tej rasy wymaga bezwzględnej stanowczości i konsekwencji, a także opiekuńczości, zapobiegliwości i zrozumienia. Pod żadnym pozorem nie wolno decydować się na posiadanie tego psa tylko ze względu na jego wdzięk, piękny wygląd i powabny ruch. Czynnikiem decydującym winna być pewność, że podołamy potrzebom, temperamentowi, a także charakterowi tego psa, ponieważ jego psychiki, natury ani charakteru nie da się zmienić.

Zdrowie

Warto wiedzieć, że Fila Brasileiro mają skłonności do skrętu żołądka, dlatego należy im zapewnić wysokiej jakości (dosyć drogie) pożywienie. Celem uniknięcia problemów ze stawami, psom tej rasy należy także podawać specjalne preparaty. Czworonogi te wymagają także regularnych zabiegów kosmetycznych. Zdecydowanie nie nadają się do małych mieszkań. Potrzebują porządnej, codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu.