Menu Zamknij

Labradoodle

Labradoodle

Labradoodle są bardzo żywotne, lojalne, niezwykle posłuszne i przyjacielski nastawione. Hybryda ta była tworzona z myślą o psach towarzyszach i przewodnikach, dlatego czworonogi te kochają pracę z człowiekiem, nie lubią szczekać, nie wykazują agresji i są bardzo delikatne w stosunku do dzieci oraz osób starszych. Idealnie nadają się na psy rodzinne.

Labradoodle

Kraj pochodzenia

Australia

Przydatność

Jest to rasa hipoalergiczna, stworzona specjalnie dla osób uczulonych na psy. Hybryda (krzyżówka pudla i labradora retrievera). Labradoodle są świetnymi psami przewodnikami.

Historia

W związku z coraz szerzej pojawiającą się na świecie alergią wzrosło zapotrzebowanie na psy, które nie uczulają. Tak właśnie rozpoczyna się historia rasy. Stowarzyszenie Australijskich Psów Pracujących pracowało nad skutecznym stworzeniem psa-hybrydy, który mógłby mieszkać z alergikami i astmatykami. Doświadczenie powiodło się Wally’emu Cornenowi, który w roku 1988 skutecznie skrzyżował labradora z pudlem. Jedno z trzech urodzonych szczeniąt wysłano na Hawaje, gdzie pewna niewidoma kobieta bezskutecznie poszukiwała psa-przewodnika, ponieważ jej mąż był bardzo uczulony na sierść. Krzyżówkę nazwano Labradoodle i w ciągu następnych lat, Ruthland Manor Breeding and Research Centre oraz Tegan Park Research and Breeding Centre pracowały nad udoskonaleniem jej, tak, aby powstałe czworonogi były przyjazne alergikom, wolne od chorób genetycznych, charakterystycznych dla pudli i labradorów oraz nie liniały.

Labradoodle
Labradoodle

Szata

Występują trzy główne typy labradoodle’a: standardowy, osiągający 51-66 cm w kłębie przy wadze 23-45kg; średnie, od 40 do 51cm i 12-23kg wagi oraz miniaturowe, 30-40cm dla wagi 6-12kg. Wzorzec jest każdorazowo określany i uzyskiwany podczas krzyżowania.

Główne i niezmienne cechy psów tej rasy to nieliniejąca sierść, atletyczne ciało oraz duże, okrągłe oczy, nos (przypominający kwadrat) i opadające uszy. Dopuszcza się w zasadzie każdy rodzaj umaszczenia od biszkoptowego po czarne. Sierść może występować w dwóch rodzajach: wool (wełna, wyglądająca jak włos pudla) oraz fleece (runo, przypominające owcze. Jest dłuższe niż w przypadku wool oraz pofalowane).

Zachowanie i charakter

Uwielbiają wspólne zabawy, chociaż cechuje je niezwykłe wręcz wyczucie w tej materii (w jednej chwili potrafią zmienić się z błazna w rozważnego, mądrego i myślącego przewodnika). Ich intuicja jest wręcz legendarna. Dopasowują się do nastroju właściciela i zabiegają o jego uwagę. Uwielbiają aportować.

Uwaga: labradoodle potrafią wyegzekwować swoje potrzeby – jeśli wcześniejsze okazywanie ich nie przyniesie efektu, potrafią złapać swojego pana za rękaw (nie jest to próba ugryzienia!) i zaprowadzić go siłą tam, gdzie jest coś, co chcą mu pokazać. Potrzebują kontaktu z człowiekiem, zdecydowanie nie nadają się do mieszkania w ogrodzie.

Labradoodle
Labradoodle

Bardzo lubią wodę i zabawę z nią. Potrafią się pluskać w kałużach czy nawet misce z wodą. Wszystkie szczenięta tej rasy mają określony, na podstawie testów behawioralnych, typ charakteru: aktywny poleca się osobom energicznym, lubiącym treningi agility oraz uprawianie sportu. Z kolei psy spokojne (łagodne) nadają się na przewodników oraz towarzyszy ludzi starszych.

Zdrowie

Wciąż pracuje się nad tym, żeby rasa stała się jedną z najzdrowszych. Choroby nękające labradoodle wynikają z obciążeń genetycznych ras macierzystych. Należą do nich: dysplazja stawów łokciowych i biodrowych (spotykana niestety bardzo często), choroby tarczycy i postępujący zanik siatkówki. Warto wiedzieć, że wszyscy hodowcy tej rasy są zobowiązani do przeprowadzenia badań zdrowotnych każdego osobnika i udostępnienia nabywcy (ważnej przez dwa lata od momentu zakupu szczeniaka) gwarancji zdrowotnej. Labradoodle z definicji nie linieją, co jednak nie oznacza, że nie gubią włosa. Należy je więc dokładnie wyczesywać, przynajmniej raz w tygodniu.