Menu Zamknij

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Decyzja o wzięciu psa powinna zawsze być dobrze przemyślana i rozsądna. Nie można wyłącznie kierować się emocjami, gdy nie będziemy w stanie psu zapewnić odpowiednich warunków do mieszkania, jedzenia i poświęcić mu tyle czasu, ile wymaga dana rasa. I to właśnie wybór rasy powinien być kluczowy względem naszej sytuacji.

Decydując się na psa, wiele osób nie podchodzi do tego z odpowiednią starannością, zwłaszcza przy wyborze rasy. Wybór często pada na rasę nieodpowiednią do naszych warunków i wolnego czasu, a ze względu na ogólną sympatię do konkretnej rasy (w skrócie – bo mi się podoba i już). Dlatego często osoby biorą duże psy, które trzeba każdego dnia brać na 2-godzinny długi spacer, pomimo że nie mają na to kompletnie czasu. Inni decydują się na Jack Russel Teriera, którego zostawiają na wiele godzin samego w domu i dziwią się, że chata zdemolowana. W końcu Jacki nie potrafią zbyt długo spokojnie usiedzieć – taka rasa.

Dlatego warto wszystkim polecić rasę Welsh Corgi Cardigan, która zawiera wszystko czego pragniemy przy psie. Lubi spacery, ale posiedzi w domu (i go nie zdemoluje). Jest mądry, wierny, ale trzyma na dystans obcych. Wymaga uwagi każdego dnia, ale i potrafi się zająć sam sobą. No i pilnuje stada – skutecznie. Co jeszcze?

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan to wesoła, ale i bardzo mądra oraz temperamentna rasa psów. Cechuje się lekką nieufnością do obcych, dlatego na spacerach nie podbiega do każdego człowieka czy dziecka, które reaguje na psa. Nie każdemu da się pogłaskać, najczęściej pójdzie dalej w swoją stronę. Trzyma dystans, ale jak już kogoś poznały – wtedy są przesympatycznym psem.

Corgi to średniej wielkości pies na krótkich łapach, przez co wiele osób uważa tę rasę za małą. Błąd. To średni pies, którego waga dochodzi nawet do 15-16 kg. Corgi to tzw. „niskopodłogowce” z potężnymi uszami (radary, satelity). Mają świetny słuch, znakomitą czujność i także lekką skłonność do tycia, jeżeli nie zapewnimy im regularnej aktywności fizycznej.

Z tą aktywnością to też nie jest tak, że rasa ta wymaga codziennie długich spacerów po 2-3 godziny. Otóż nie, wystarczy każdego dnia jeden dłuższy intensywny spacer (30-60 minut) czy 20-minutowa intensywna zabawa z innymi psiakami na polanie. Wyszaleje się, wyszumi i starczy. Do tego trochę zabaw węchowych w domu (które znacznie bardziej męczą psa niż zwykłe bieganie) i pies będzie szczęśliwy.

Dlaczego warto wybrać właśnie Corgi

„Corgusie” mają wiele pozytywnych cech. Corgi Cardigan to psy z rodzaju pasterskich, dlatego ich wrodzoną cechą jest podgryzanie po kostkach. Tak, jak robią to na owcach podczas ich zaganiania. Jako psy pasterskie troszczą się o stado i robią to skutecznie. Gdy bierzemy do domu czy mieszkania właśnie takiego psa, to cała nasza rodzina staje się jego stadem, które skrupulatnie pilnuje i broni!

Corgi Cardigan to psy szalenie przywiązanie do swoich właścicieli, a jednocześnie zabawne, uwielbiające uczyć się nowych rzeczy i perfekcyjne w wymuszaniu jedzenia czy przekąsek. Ich szkolenie nie należy do najtrudniejszych, wystarczy odpowiednie, cierpliwe podejście (i góra smakołyków).

Psy tej rasy można nauczyć, zarówno sztuczek „dla pokazu” – podaj łapę, zrób ósemkę między nogami, przybij piątkę, roluj, ale również komend bardzo przydatnych na spacerze – stój, czekaj, zawróć, lewo, prawa (tak, można psa nauczyć komend kierunkowych), zostaw czy do mnie. Inteligencja tych psów często może przejawiać się jako domowe cwaniactwo, dzięki któremu we własnym zakresie zdobędą dodatkowe pożywienie (pozostawione na stole czy w łatwo otwieranej szafce) czy sposobem wskoczą nawet na bardzo wysokie łóżko (wykorzystując pobliską infrastrukturę – krzesło, szafkę).

Psy te świetnie nadają się dla osób pragnących mieć dzieci. Psy socjalizowane od małego z dzieciakami, nie przejawiają do nich żadnej agresji czy zazdrości. Traktują je jako członków stada i pilnują. Uwielbiają z nimi przebywać i się bawić – przez co dorośli nie muszą tak wiele czasu poświęcać psu. A Corgi Cardigan ma to do siebie, że trzeba mu na zabawę czy naukę poświęcać czas każdego dnia.

Corgi Cardigan – idealny pies do mieszkania

Niezależnie czy mieszkamy w 150-metrowym dwupoziomowym domu, czy w 30-metrowej kawalerce. Corgi Cardigan pasuje wszędzie, a nawet lepiej będzie się czuł w małym mieszkaniu – dlatego właśnie dla osób mieszkających w blokach, te psy są polecane.

Z racji bycia psem pasterskim i pilnowania całej rodziny (jako swojego stada), Corgi zawsze przebywają tam, gdzie wszyscy domownicy. Im mniejszy metraż, tym łatwiej im jest wszystkich kontrolować i obserwować. Cecha ta jest też bardzo widoczna na wspólnym spacerze. Gdy idziemy w dwie osoby z psem na spacer i jedna z nich się oddali (schowa, pójdzie do sklepu czy cokolwiek innego), pies natychmiast reaguje i pragnie odnaleźć tę osobę. Goni ją tak, by czym prędzej dołączyła do „stada”.

Corgusie pomimo totalnej miłości do swojego stada, świetnie wytrzymują wiele godzin samemu w domu. Najczęściej wtedy śpią i grzecznie czekają na powrót stada, ale nie pogardzą patyczkiem czy smakołykiem do długotrwałego gryzienia. Nie mają też tendencji do demolowania mieszkania, chociaż czasem zdarza im się co nieco popodgryzać. Słowem ideał do małego mieszkanka, w którym corguś ma na oku całe stado. W dużym domu będzie wędrował za domownikami wszędzie (także do toalety) i bacznie obserwował każdy ich ruch. Taka jego natura i nic z tym nie da się zrobić. Ale to jest właśnie piękne w tej rasie.

Czy Corgi Cardigan mają wady?

Wszyscy podają dwie najpoważniejsze wady tej rasy. Chociaż jak dla mnie jedna z nich to prawdziwa zaleta. Po pierwsze szczekanie. Corgi Cardigan to bardzo szczekliwa rasa. Potrafi szczekać na wszystko. Od sąsiada wędrującego po klatce schodowej, do szurającej po ulicy pustej torby foliowej, którą wiatr delikatnie przesuwa. Corgusie muszą się wyszczekać i już. I robią to często i bardzo głośno. Uspokajanie ich często nie ma najmniejszego sensu, tylko będą się frustrować, dlaczego ktoś miesza się w ich naturę.

Drugą wadą jest intensywne gubienie sierści dwa razy w roku – chociaż przy wielu rasach zabawa z sierścią jest o wiele bardziej czasochłonna i uciążliwa niż przy Corgim, dlatego tę cechę można uznać za zaletę. Corgi intensywnie linieje dwa razy w roku. Wtedy czesanie psa powinno odbywać się minimum 2-3 razy dziennie, jeżeli nie chcemy pływać w sierści. Przez pozostały okres spokojnie możemy psa czesać co 2-3 dzień i szczotka będzie prawie pusta. Jeżeli mowa o sierści, to warto też zadbać o nią poprze dobre żywienie. Dzięki czemu sierść będzie ładnie błyszcza i będzie miękka w dotyku.

Corgi jest rozpoznawalny

Psy rasy Corgi Cardigan wywołują powszechny zachwyt u przechodniów. Wiele osób z uśmiechem spogląda na spacerujące Corgi. Popularność tej rasy wzięła się z zamiłowania i hodowli corgusiów przez królową Elżbietę II. Osoby zaczepiające rozmową, zawsze używają tekstów związanych z brytyjską monarchinią. Inaczej reagują dzieciaki, dla których ten pies nazywa się „Corgi psiak królowej”. Kontekst jest ten sam, ale dzieci rozpoznają tę rasę głównie ze względu na bajkę o bliskobrzmiącym tytule. Co tu dużo ukrywać. Jedna pełnometrażowa kreskówka zrobiła popularność tej rasie i zwiększyła zachwyty na spotykane wszędzie Corgi.

Może jeszcze nie jest to tak popularna rasa jak Husky, Owczarki Niemieckie, Goldeny, Jacki, Buldogi Francuskie czy Beagle, ale jej popularność rośnie. Nie tylko ze względu na wspomniany film czy hodowlę brytyjskiej królowej, ale również ze względu na ich świetne cechy, a także możliwość wzięcia tej rasy do małego mieszkania.