Menu Zamknij

Badanie krwi

Badanie krwi

Badanie krwi jest jednym z podstawowych elementów diagnostyki weterynaryjnej. Wynik tego badania ukazuje nam nieprawidłowości w pracy organizmu. Często może jednoznacznie wskazywać na występowanie danej choroby.

Mało kto z nas jednak, umie samodzielnie interpretować wyniki badania krwi. Które parametry morfologii krwi mogą wskazywać na chorobę oraz na czym polega badanie biochemiczne krwi? Te i inne pomocne informacje znajdą Państwo w dalszej części artykułu.

Morfologia krwi

Morfologia daje nam wiedzę o tym jaka jest liczba krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi. Kolejnym parametrem morfologii jest hematokryt czyli stosunek procentowy krwinek czerwonych do całej krwi. Badamy również jakie jest stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych oraz obraz krwinek tj. wielkość i kształt.

Przy większości stanów chorobowych poszczególne parametry morfologii krwi będą nieprawidłowe. Nie zawsze jednak przyczyną jest choroba. Pod wpływem stresu, przemęczenia, ciąży czy tez w okresie noworodkowym mogą również występować odchylenia od normy.

Zbyt wysoka wartość krwinek czerwonych może być oznaką niedotlenienia, odwodnienia, niewydolności serca i płuc. Na ich podwyższony poziom mogą mieć wpływ również niektóre nowotwory i leki sterydowe. Za niska wartość krwinek czerwonych to z kolei – różne typy anemii, pasożyty krwi, schorzenia nerek, zaburzenia endokrynologiczne i późny okres ciąży.

Hemoglobina jest diagnostycznie powiązana z krwinkami czerwonymi, dlatego powinno się te parametry oceniać jednocześnie. Wysoka jej wartość występować będzie przy odwodnieniu i nadkrwistości, a niska przy niedokrwistości i przewodnieniu.

Pod lupę chciałbym również wziąć parametry stanów zapalnych organizmu, tj. opad krwinek (OB) i krwinki białe. Nieprawidłowe wartości OB wskazywać mogą na – ostre stany zapalne, choroby nowotworowe, niedokrwistość, ciąże, przemęczenie. Opad krwinek podwyższony jest również przy dietach wysokobiałkowych, po chorobach zakaźnych i w ciąży. Niskie OB Jest skutkiem zagęszczenia krwi, które obecne jest przy odwodnieniu organizmu.

Podwyższenie parametrów krwinek białych tzw. leukocytoza to np. bakteryjne stany zapalne, choroby nowotworowe, niektóre choroby wirusowe np. wścieklizna, uszkodzenie tkanek, nadmierny wysiłek, białaczka, niedokrwistość, późny okres ciąży i w okresie po porodzie.

Przeciwieństwem leukocytozy jest leukopenia (niska wartość krwinek białych) występuje w przebiegu schorzeń narządów krwiotwórczych, w chorobach zakaźnych, w wyniszczeniu organizmu, po zatruciach i przy wstrząsie anafilaktycznym (silna reakcja alergiczna). Przy zaburzeniach homeostazy organizmu opisane powyżej parametry są najistotniejsze w ocenie całej morfologii.

Badanie biochemiczne krwi

Biochemia krwi może być wykonywana w profilu ogólnym lub gdy podejrzewamy występowanie konkretnego schorzenia np. profil wątrobowy, profil nerkowy. Wyniki tego badania dają lekarzowi informację jak funkcjonują poszczególne narządy i układy organizmu oraz w jakiej są kondycji. W badaniu osocza krwi oznaczone są poziomy enzymów, białek, elektrolitów, hormonów oraz pierwiastków śladowych.

Badania krwi naszych zwierząt są nieocenionym wskaźnikiem diagnostycznym. Badania te są wykonywane nie tylko przy podejrzeniu choroby, ale również rutynowo przed każdym zabiegiem chirurgicznym. Nawet u zdrowych zwierząt powinno się badać krew najrzadziej raz na dwa lata.