Sezon kleszczowy jest trudnym okresem dla właścicieli psów. Te pasożytniczne pajęczaki występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w mieście.
Okresy największej aktywności kleszczy przypadają na miesiące letnie, głównie kwiecień – maj i sierpień – wrzesień. Zagrożenie jakie niosą ze sobą kleszcze to wywoływanie chorób takich jak: Babeszjoza, Borelioza, Anaplazmoza, Hepatozoonoza i Europejskie Odkleszczowe Zapalenie Mózgu.
Chcielibyśmy skupić się na trzech pierwszych, które zostały opisane poniżej. Niestety populacja tych pasożytów z roku na rok wzrasta, stąd coraz większy odsetek zachorowań wśród naszych podopiecznych.
Babeszjoza (Prioplazmoza)
Babeszjozę wywołują pierwotniaki przenoszone przez kleszcze, głównie Babesia canis i Babesia gibsoni. Namnażają się one w czerwonych krwinkach zwierzęcia. W początkowych objawach choroba przypomina przeziębienie. Występuje gorączka, apatia, brak apetytu i zmniejszone pragnienie.
Namnażające się we krwi pierwotniaki powodują rozpad czerwonych ciałek krwi, czego konsekwencją staje się anemia oraz bladość błon śluzowych. W dalszym postępie procesu chorobowego obserwuje się również powiększenie węzłów chłonnych, a lekarz weterynarii w badaniu krwi może stwierdzić spadek ilości hemoglobiny, wzrost poziomu transaminaz wątrobowych i podwyższenie parametrów nerkowych.
Rozpad czerwonych krwinek doprowadza do wystąpienia hemoglobinurii czyli zmianę koloru moczu na rdzawy, ze względu na zawartą w nim krew. Kolejno dołącza się biegunka, wymioty i żółtaczka. Jest to choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci.
Borelioza
Inaczej zwana chorobą z Lyme lub Krętkowicą Kleszczową. Jest przewlekłą chorobą bakteryjną. Najczęściej Boreliozę wywołuje krętek Borelia burgdoferi.
Zakażenie przenosi się drogą krwi do wielu narządów organizmu. U psów początkowo rozwija się zapalenie stawów. Zwierzę staje się apatyczne, kuleje, stawy są bolesne i spuchnięte, występuje gorączka. Choroba może atakować również: układ nerwowy, serce, nerki i inne narządy.
Borelioza jest uleczalna, natomiast proces ten jest długotrwały i kosztowny.
Anaplazmoza
Anaplazmoza należy również do chorób zakaźnych, wywołuje ją bakteria Anaplasma phagocytophilum, która żyje w krwinkach białych. Objawy są podobne do Boreliozy, tj. apatia, gorączka, bóle i opuchnięcie stawów. Może wystąpić również biegunka i wymioty. Czasami dołączają też objawy neurologiczne.
U niektórych zwierząt pojawia się krwawy mocz, krwawienie z nosa lub duże siniaki na skórze co jest wynikiem zaburzeń w procesie krzepnięcia krwi. Do diagnostyki tej choroby potrzebny jest pełny profil morfologii krwi, profil biochemiczny krwi, badanie ogólne moczu oraz test 4Dx. Terapia lecznicza polega na 4 – tygodniowej bądź nawet dłuższej antybiotykoterapii.
Choroby odkleszczowe – Profilaktyka
Choroby odkleszczowe są bardzo groźne dla naszych zwierząt i o zakażenie nie trudno. Nie sposób cały sezon letni unikać miejsc ich największego występowania, gdyż spacer na łonie natury jest jedną z rzeczy, która sprawia największą radość naszym psom.
Najskuteczniejszą i sprawdzoną metodą profilaktyki są tabletki podawane doustnie. Ich działanie jest stosunkowo długie, bo utrzymuje się aż do 12 tygodni. Na rynku dostępne są również krople typu spot-on i obroże przeciwkleszczowe, ale ich skuteczność jest niższa. Przy rosnącej z roku na rok ilości tych pasożytów, profilaktyka jest elementem niezbędnym, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia opisanych chorób.