Choroby odkleszczowe

Sezon kleszczowy jest trudnym okresem dla właścicieli psów. Te pasożytniczne pajęczaki występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w mieście.

Okresy największej aktywności kleszczy przypadają na miesiące letnie, głównie kwiecień – maj i sierpień – wrzesień. Zagrożenie jakie niosą ze sobą kleszcze to wywoływanie chorób takich jak: Babeszjoza, Borelioza, Anaplazmoza, Hepatozoonoza i Europejskie Odkleszczowe Zapalenie Mózgu.

Chcielibyśmy skupić się na trzech pierwszych, które zostały opisane poniżej. Niestety populacja tych pasożytów z roku na rok wzrasta, stąd coraz większy odsetek zachorowań wśród naszych podopiecznych.

Babeszjoza (Prioplazmoza)

Babeszjozę wywołują pierwotniaki przenoszone przez kleszcze, głównie Babesia canis i Babesia gibsoni. Namnażają się one w czerwonych krwinkach zwierzęcia. W początkowych objawach choroba przypomina przeziębienie. Występuje gorączka, apatia, brak apetytu i zmniejszone pragnienie.

Namnażające się we krwi pierwotniaki powodują rozpad czerwonych ciałek krwi, czego konsekwencją staje się anemia oraz bladość błon śluzowych. W dalszym postępie procesu chorobowego obserwuje się również powiększenie węzłów chłonnych, a lekarz weterynarii w badaniu krwi może stwierdzić spadek ilości hemoglobiny, wzrost poziomu transaminaz wątrobowych i podwyższenie parametrów nerkowych.

Rozpad czerwonych krwinek doprowadza do wystąpienia hemoglobinurii czyli zmianę koloru moczu na rdzawy, ze względu na zawartą w nim krew. Kolejno dołącza się biegunka, wymioty i żółtaczka. Jest to choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci.

Borelioza

Inaczej zwana chorobą z Lyme lub Krętkowicą Kleszczową. Jest przewlekłą chorobą bakteryjną. Najczęściej Boreliozę wywołuje krętek Borelia burgdoferi.

Zakażenie przenosi się drogą krwi do wielu narządów organizmu. U psów początkowo rozwija się zapalenie stawów. Zwierzę staje się apatyczne, kuleje, stawy są bolesne i spuchnięte, występuje gorączka. Choroba może atakować również: układ nerwowy, serce, nerki i inne narządy.

Borelioza jest uleczalna, natomiast proces ten jest długotrwały i kosztowny.

Anaplazmoza

Anaplazmoza należy również do chorób zakaźnych, wywołuje ją bakteria Anaplasma phagocytophilum, która żyje w krwinkach białych. Objawy są podobne do Boreliozy, tj. apatia, gorączka, bóle i opuchnięcie stawów. Może wystąpić również biegunka i wymioty. Czasami dołączają też objawy neurologiczne.

U niektórych zwierząt pojawia się krwawy mocz, krwawienie z nosa lub duże siniaki na skórze co jest wynikiem zaburzeń w procesie krzepnięcia krwi. Do diagnostyki tej choroby potrzebny jest pełny profil morfologii krwi, profil biochemiczny krwi, badanie ogólne moczu oraz test 4Dx. Terapia lecznicza polega na 4 – tygodniowej bądź nawet dłuższej antybiotykoterapii.

Choroby odkleszczowe – Profilaktyka

Choroby odkleszczowe są bardzo groźne dla naszych zwierząt i o zakażenie nie trudno. Nie sposób cały sezon letni unikać miejsc ich największego występowania, gdyż spacer na łonie natury jest jedną z rzeczy, która sprawia największą radość naszym psom.

Najskuteczniejszą i sprawdzoną metodą profilaktyki są tabletki podawane doustnie. Ich działanie jest stosunkowo długie, bo utrzymuje się aż do 12 tygodni. Na rynku dostępne są również krople typu spot-on i obroże przeciwkleszczowe, ale ich skuteczność jest niższa. Przy rosnącej z roku na rok ilości tych pasożytów, profilaktyka jest elementem niezbędnym, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia opisanych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.