Choroby przyzębia

Schorzenia stomatologiczne u psów stanowią bardzo powszechny problem. Objawy często są lekceważone, a większość właścicieli czworonogów nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich zwierzę wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej.

Najbardziej narażone na rozwój chorób przyzębia są psy ras małych, u których pierwsze objawy mogą się pojawiać już po 15-tym miesiącu życia. W chorobach przyzębia wyróżniamy: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia oraz paradontozę.

Rozwój choroby

Na rozwój choroby w pierwszej kolejności ma wpływ odkładanie się płytki bakteryjnej na koronach zębów. Początkowo jest to łatwo usuwalny nalot nazębny, który jednak z czasem ulega mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Najczęściej kamień nazębny możemy zaobserwować jako szarozieloną lub brązową warstwę osadu, która lokalizuje się od strony policzkowej. Dodatkowo kamień ma tendencje do przenoszenia się również na dziąsła co w konsekwencji prowadzi do ich zapalenia.

Choroby przyzębia skutkują namnażaniem i rozwojem bakterii w obrębie jamy ustnej, a później również możliwością zakażeń innych narządów i układów. Bakterie wraz z krwią z łatwością mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Choroby jakie mogą się rozwinąć to m.in.: zapalenie żołądka i jelit, przewlekła angina, zapalenie wątroby, płuc i wsierdzia.

Objawy

Pierwszym charakterystycznym objawem jest nieprzyjemny zapach z pyska. Ponadto nadmierne ślinienie, ruchome, chwiejące się zęby oraz bolesność. Może się ona przejawiać tym, że pies ma problem z chwytaniem albo wtedy, kiedy je z przerwami.

Leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania zmian leczenie obejmuje różne strategie.
Zapalenie dziąseł – usuwa się płytkę i kamień nazębny oraz poleruje korony. Aby zminimalizować ryzyko ponownego osadzenia się kamienia nazębnego, w profilaktyce domowej, zaleca się szczotkowanie oraz przy użyciu specjalnej pasty również polerowanie zębów. Żywienie powinno eliminować pokarmy z wysoką zawartością cukrów, a konsystencja najlepiej aby była twarda.

Zapalenie dziąseł z wytworzeniem patologicznej kieszonki dziąsłowej – leczenie rozszerza się o wyczyszczenie kieszonki dziąsłowej ze złogów, a w pielęgnacji domowej przemywanie dziąseł roztworem antyseptycznym z chlorheksydyną.

Przewlekłe zapalenie przyzębi z odsłonięciem korzeni zębowych, a z kieszonek zębowych sączenie się ropno-krwistej wydzieliny – w leczeniu stosuje się plastykę dziąseł oraz długotrwałą domową profilaktykę. Rozchwiane zęby zostają usunięte, a zębodoły zamknięte.

W chorobach przyzębia bardzo istotną rolę odgrywa profilaktyka. Najlepiej jeśli zadba się o nią jeszcze przed rozwojem stanów patologicznych. Psy powinny mieć szczotkowane zęby 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Na rynku są również dostępne różnego rodzaju gryzaki, które pomagają w usuwaniu płytki nazębnej.

Naturalnym środkiem hamującym rozwój chorób przyzębia jest u psów ich ślina. Dobroczynne enzymy to w tym przypadku peroksydaza ślinowa, lizozym i laktoferyna. Zapobiegają one rozwojowi płytki nazębnej. Są również dostępne wysoko skuteczne preparaty lecznicze zawierające te enzymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.