Ciąża urojona, nazywana również ciążą rzekomą jest zjawiskiem fizjologicznym, które ma podłoże hormonalne, jednak aspekty psychologiczne też biorą w niej udział. Na temat ciąży urojonej narosło wiele mitów. Istnieje mylne przeświadczenie, że u suk które były w ciąży fizjologicznej, te urojone nie będą występowały. Nie jest to jednak prawdą.
Objawy ciąży urojonej
Podczas trwania ciąży urojonej obserwujemy powiększenie się obrysu brzucha, powiększenie się gruczołów mlekowych oraz wyciek pokarmu. Zachowanie również ulega zmianie. Suki w tym okresie tracą chęć do zabawy, niechętnie wychodzą na spacer. Układają się w kątach lub zacienionych miejscach budując gniazdo. Mogą np. zanosić tam różne przedmioty, udeptywać i ,,wtulać się’’. Przygotowują się do porodu. Jeżeli objawy są nasilone, w gruczołach mlekowych tworzą się stany zapalne i poza pokarmem może wyciekać krew. Wtedy podjęcie terapii farmakologicznej jest konieczne.
Mechanizm rozwoju ciąży urojonej
Ciąża rzekoma pojawia się najczęściej u suk płodnych (niesterylizowanych), pomiędzy 2 a 3 miesiącem od zakończenia cieczki. Hormony, które są przyczyną powstawania objawów są wydzielane podobnie jak podczas ciąży fizjologicznej. Nagły spadek poziomu progesteronu wpływa na gwałtowny wzrost prolaktyny. W zależności od nasilenia objawów, podaje się leki normujące wydzielanie hormonów lub czeka się, aż objawy ciąży samoistnie ustąpią.
Leczenie ciąży urojonej
Przy podejrzeniu ciąży urojonej u naszego psa, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ocena nasilenia objawów na własną rękę, może okazać się zbyt subiektywna. Domowe zalecenia to przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej przy jednoczesnym zmniejszeniu racji żywieniowych, aby obniżyć poziom dostarczanego białka. Nie pozwalajmy na ścielenie gniazda, schowajmy zanoszone tam zabawki, poduszki itp. Starajmy się odwrócić uwagę. Możemy również stosować chłodzące okłady na gruczoł mlekowy, np. z kory dębu. Lekarz może również zalecić podawanie leków obniżających poziom prolaktyny, potocznie tzw. leki na ,,zasuszenie’’.
Niektóre suki mają skłonności do występowania ciąży urojonej, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na zabieg sterylizacji. Szczególnie wtedy jest to zalecane, kiedy ciąże urojone przebiegają z dużym nasileniem, tzn. wymagają farmakoterapii. Nawracające stany zapalne gruczołów mlekowych mogą predysponować do pojawienia się w późniejszym wieku – nowotworów listwy mlecznej.
Przyczyny tego zjawiska nie są do końca poznane. Na pewno ma na nie wpływ gospodarka hormonalna i co za tym idzie – podatność na wahania hormonalne w trakcie cyklu płciowego.