Menu Zamknij

Dieta BARF

Dieta BARF

Prawidłowe żywienie naszych czworonogów jest podstawą ich zdrowia i dobrego samopoczucia. W ostatnim czasie rośnie liczba zarówno hodowców, jak i zwykłych posiadaczy psów, którzy doceniają ogrom korzyści płynący ze stosowania diety barf. Coraz częściej również, jest pozytywnie opiniowana przez lekarzy weterynarii.

Dieta BARF

Barf czyli Biologiczne Odpowiednie Surowe Jedzenie (z angielskiego Biologically Appropriate Raw Food). Dieta ta została stworzona w oparciu o wieloletnie badania nad procesem ewolucji. Jej twórcą jest australijski naukowiec, lekarz weterynarii – dr Ian Billinghurst.

W opisywanej diecie podstawą żywienia jest surowe mięso z dodatkiem podrobów, żołądków i kości w proporcji 80% oraz warzywa i owoce 20%. Dla lepszej przyswajalności i trawienia pokarmu najlepiej, żeby podawane mięso było rozdrobnione, a warzywa przetarte.

Korzyści płynące ze stosowania diety barf

W diecie barf zachodzi maksymalne wykorzystanie substancji odżywczych. Pierwszym z efektów wprowadzenia diety barf jest większa radość życia i polepszenie stanu zdrowia. Następnie w niedługim czasie poprawia się jakość skóry i włosa. Można zauważyć też zmniejszenie się kamienia nazębnego i co za tym idzie świeższy oddech z pyska.

Dodatkowo surowa mięsna dieta wzmacnia układ odpornościowy zwierząt, dzięki zawartości dobrze zbilansowanych kwasów tłuszczowych (NNKT). Tłuszcz zawarty w mięsie uczestniczy w transporcie witamin A, D, E oraz K i jest źródłem energii. Warto również wspomnieć o odchodach, które ze względu na dużą przyswajalność składników pokarmowych stają się bardziej zwarte i o mniej intensywnym zapachu. Przy odpowiednim zbilansowaniu dawki pokarmowej zwierzę traci nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jak wygląda stosowanie barf w praktyce i jakie są koszty?

Wprowadzenie tego sposobu odżywiania może się wydawać z pozoru kosztowne i skomplikowane. Codzienne zakupy w mięsnym, porcjowanie i krojenie… Niekoniecznie tak to musi wyglądać. Jeżeli nie mamy czasu sami przygotowywać posiłków – możemy skorzystać z zakupu gotowych mieszanek od firm oferujących karmę barf. Taka karma ma już w pełni zbilansowany skład.

Mięso razem z kośćmi sprzedawane jest w formie zmielonej i zamrożonej, często również z dodatkami roślinnymi (warzywa, owoce). Jedyne o czym należy pamiętać to zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca w zamrażalniku. Koszty natomiast są porównywalne do średniej jakości suchych karm. Jeśli dysponujemy odrobiną czasu i chęci możemy również sami przygotowywać barf. Najlepiej jest się wtedy zaopatrzyć w maszynkę do mielenia mięsa, taką która poradzi sobie również z rozdrobnieniem kości, gdyż wtedy przyswajalność pokarmu jest zdecydowanie najlepsza.

Właściciele czworonogów, którzy zmienili dotychczasowe żywienie na barf – bardzo rzadko powracają do poprzedniego modelu żywienia. Warto wspomnieć, że nie wszystkim milusińskim sprzyja ten sposób odżywiania. Wszystko zależy od kondycji zdrowotnej, jednak w większości przypadków nie ma przeciwskazań do żywienia surowym pokarmem. Odpowiednio zbilansowana dieta barf pozwala zwierzętom w pełni wykorzystać ich potencjał i zachować zdrowie na długie lata, aż do późnej starości.