Choroby endokrynologiczne związane są z zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych, które wydzielają i produkują hormony. Do tej grupy zaliczamy również niedoczynność tarczycy. W organizmie hormony pełnią funkcje regulacji procesów fizjologicznych. Niedoczynność tarczycy u psów jest coraz częściej diagnozowana. Na skutek niedostatecznego wydzielania hormonów przez tarczycę – obniża się metabolizm. Dodatkowo pojawiają się również problemy dermatologiczne.
Objawy niedoczynności tarczycy
Pierwsze objawy niedoczynności tarczycy zaobserwować można zwykle między 4 a 6 rokiem życia. Należą do nich m.in.:
– zwiększenie masy ciała,
– ospałość,
– ,,trzęsienie się’’ – skutek zmniejszonej tolerancji na zimno,
– zaburzenia zachowania,
– problemy dermatologiczne.
W objawach dermatologicznych obserwujemy występowanie tzw. szczurzego ogona, czyli zmniejszenie owłosienia na końcu ogona oraz charakterystyczne symetryczne wyłysienia na bokach tułowia. A także na bocznych częściach szyi i uszach. Na skórze może pojawić się łojotok oraz przebarwienia.
Pozostałe objawy, które również mogą towarzyszyć chorobie to: nawracające zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego, nawracające naprzemienne biegunki/zaparcia, wymioty.
Zmiany oczne: owrzodzenie rogówki, zapalenie naczyniówki oraz odkładanie się lipidów w rogówce.
Ponadto dochodzi często do utraty płodności, która u suk objawia się brakiem rui, a u samców zanikiem jąder.
Przyczyny choroby
– limfocytarne zapalenie tarczycy,
– wrodzony niedorozwój tarczycy,
– nowotwory,
– niedobór jodu,
– choroba Cushinga,
– skutki jatrogenne.
Diagnostyka
W pierwszej kolejności należy wykonać badanie krwi, tj. morfologię i tzw. profil tarczycowy, gdzie zostanie oznaczony poziom T4 i fT4 oraz cholesterol. W obrazie krwi zaobserwować można niedokrwistość, tj. spadek ilości erytrocytów i spadek ilości hormonów tarczycowych. Osłuchowo charakterystyczna jest bradykardia (zwolnienie akcji serca). Objawy ze strony układu nerwowo – mięśniowego: niedowłady, porażenie głośni i problemy z oddawaniem moczu.
Leczenie
Rokowania są zwykle pomyślne. Przy odpowiednim doborze dawki leków, objawy zazwyczaj ustępują. Podaje się lewotyroksyne, ale można również dodatkowo zastosować trójjodotyroninę, a także wskazana jest suplementacja jodu. Poprawa stanu zdrowia powinna być widoczna już po pierwszym tygodniu leczenia. Niedoczynność tarczycy jest chorobą, w której psy mogą żyć w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej, kluczowa jest odpowiednio dobrana terapia.