Nowotwory coraz częściej dotyczą nie tylko zdrowia ludzi, ale również zwierząt. Są najczęstszą przyczyną śmierci psów powyżej 10 roku życia. Uważna obserwacja z naszej strony oraz kontrola weterynaryjna to ważne elementy zdrowia i profilaktyki przeciwnowotworowej. W porę zdiagnozowany nowotwór, może zostać często w pełni wyleczony. Wszystko zależy również od morfologii danego nowotworu, czy jest on złośliwy czy nie oraz na jakim etapie zostanie rozpoznany. Aby zrozumieć i móc zapobiegać chorobom nowotworowym, musimy zagłębić się w proces ich powstawania.
Nowotwory psów
Karcynogeneza czyli nowotworzenie
Nowotworzenie jest długotrwałym procesem zachodzącym w organizmie na poziomie komórkowym, prowadzącym do tworzenia się nowotworu. Przy kolejnych replikacjach DNA dochodzi do powstania błędu, który zostaje niezauważony, a komórka zamiast ulec śmierci komórkowej tzw. apoptozie zaczyna się niekontrolowanie rozrastać. W istocie zjawiska jest to błąd w ocenie własnej tkanki. Im starsze zwierzę, tym większa szansa na inicjację procesu nowotworowego.
Najczęstsze nowotwory
U suk najczęstszym nowotworem są guzy gruczołu mlekowego. Postępowanie weterynaryjne po uprzednim zdiagnozowaniu, polega na chirurgicznym usunięciu całej listwy mlecznej. W przypadku obecności guzów w obrębie prawej i lewej strony gruczołu mlekowego – usuwane są obie listwy mleczne, natomiast nigdy przy jednym zabiegu. Jest to inwazyjny zabieg przy którym usunięta zostaje duża ilość skóry zwierzęcia. Najlepszą profilaktyką tego rodzaju nowotworu jest wczesna sterylizacja suk. W późniejszym wieku również jest zalecana, natomiast jej waga jako profilaktyki przeciwnowotworowej z każdym rokiem proporcjonalnie spada.
Nowotwór skóry – mastocytoma
Na rozwój tego nowotworu mają wpływ komórki tuczne znajdujące się w tkance łącznej. Ich błędny podział prowadzi do rozwoju choroby. Występuje w postaci grudki, krosty lub guzów podskórnych. Przerzuty do innych narządów są zależne od stadium choroby, dlatego tak ważne jest możliwie szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. W mastocytomie wyróżnia się dwie postacie: skórną i układową.
Chłoniak
Chłoniak należy do nowotworów układu limfatycznego o różnym stopniu zezłośliwienia. Zmiany lokalizują się w obrębie zewnętrznych jak i wewnętrznych węzłów chłonnych. Mogą występować również w szpiku kostnym, śledzionie, grasicy, wątrobie, układzie pokarmowym czy w skórze. Objawem choroby jest powiększenie węzłów chłonnych w obrębie dużych organów. Powiększający się ucisk na narządy prowadzi do duszności, kaszlu i szybkiego męczenia się czworonoga. W konsekwencji zaburzonej homeostazy organizmu, zwiększa się również podatność psa na infekcje. Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia może przedłużyć życie naszemu psu, ale ze względu na złośliwość tego nowotworu pozostaje chorobą nieuleczalną.
Nowotwory należą do chorób, w którym kluczowy okazuje się czas. Stadium choroby i etap zaawansowania zmian są elementami, które decydują o skuteczności podjętego leczenia. Bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza weterynarii, na których zostanie oceniony stan zdrowia naszego pupila. Początkowe objawy choroby mogą być niecharakterystyczne i mylące, ale w każdym przypadku najlepiej jest odwiedzić gabinet weterynaryjny.