Menu Zamknij

Twój pies lub kot ma pchły? Nie lekceważ tego!

Twój pies ma pchły?

Pchły – małe, bezskrzydłe owady, które żywią się krwią, nie tylko przynoszą naszym pupilom wiele cierpienia, ale mogą też wywoływać groźne choroby i infekcje.

Nie należy wychodzić z założenia, że problem pcheł sam zniknie – lepiej wiedzieć, jak skutecznie z nim walczyć.

Twój pies ma pchły?

Według szacunków na całym świecie istnieje ponad 2000 gatunków pcheł, ale to pchły psie i kocie najczęściej atakują nasze zwierzaki. Jednak wbrew powszechnej opinii problem pcheł nie dotyczy wyłącznie zwierząt bezdomnych i mieszkających w schroniskach. Nawet zadbany pies lub kot może zostać zaatakowany przez pasożyta. Co więcej, może do tego dojść niemal wszędzie: w ogrodzie, parku czy domu znajomego, w którym żyje zapchlone zwierzę.

Co każdy właściciel musi wiedzieć o pchłach?

Pchły wyróżnia przede wszystkim możliwość bardzo szybkiego rozmnażania się. Jedna samica tego owada w ciągu dnia składa nawet do 50 jaj, z których wylegają się larwy przechodzące następnie w stadium poczwarki. W tej formie pchły czekają na opuszczenie swojego kokonu.

Moment ten nadchodzi, gdy przebywająca w kokonie pchła otrzyma z otoczenia sygnał o bliskości żywiciela, czyli psa lub kota. Dorosłe osobniki owadów mogą odbierać tego typu bodźce dzięki zdolności wykrywania ciepła, ruchu powietrza oraz dwutlenku węgla.

Jak sprawdzić, czy nasz zwierzak ma pchły?

Potwierdzenie lub wykluczenie obecności pcheł na skórze psa i kota jest stosunkowo proste, mimo że pasożyty te trudno dostrzec gołym okiem. Do pierwszych objawów, które powinny nas zaniepokoić, zalicza się głównie intensywne drapanie się zwierzaka. O inwazji pcheł może świadczyć ponadto fakt, że nasz zwierzak stał się także wyjątkowo nerwowy i rozdrażniony.

By potwierdzić, że naszego pupila zaatakowała pchła kocia lub psia, zróbmy test polegający na dokładnym wyczesaniu zwierzaka specjalnym, najlepiej metalowym grzebieniem. Jeśli na jego powierzchni pozostaną małe czarne plamki, najprawdopodobniej mamy do czynienia z pchlimi odchodami. Co ważne, mogą one znajdować się również w legowisku zwierzaka.

Dlaczego pchły są groźne?

Niestety wielu osobom wydaje się, że dokuczliwy świąd czy uporczywe swędzenie to jedyne konsekwencje inwazji pcheł, w związku z czym nierzadko bagatelizują ten problem. Okazuje się jednak, że owady te są odpowiedzialne za przenoszenie wielu groźnych chorób i infekcji.

Wśród najczęściej występujących chorób wywoływanych przez pchły wymienia się przede wszystkim alergiczne pchle zapalenie skóry, anemię oraz groźną dla człowieka tasiemczycę.

Jak walczyć z pchłami?

Chcąc skutecznie rozprawić się z pchłami, warto sięgnąć po jeden z polecanych produktów stosowanych w przypadku inwazji tych pasożytów. Do najpopularniejszych należą szampony i obroże przeciwpchelne oraz roztwory, pianki i spraye – zwykle do stosowania miejscowego.

Zadbajmy też o nasze codzienne otoczenie. Regularnie odkurzajmy miejsca, w których często przebywają nasze zwierzaki, a w których mogą rozwijać się pchły – w tym wykładziny, dywany, meble czy tapicerkę samochodową. Systematycznie pierzmy również legowisko zwierzaka.