Menu Zamknij

Zaćma

Zaćma - Zdrowie psa

Zaćma jest chorobą oczu, która dotyka psy różnych ras i może wystąpić w każdym wieku. Postępująca degradacja zmętniałej soczewki oka doprowadza do pełnej ślepoty. To, w jakim czasie pojawi się zaćma jest kryterium klasyfikującym tę choroby. Wyróżniamy zaćmę wrodzoną, nabytą, cukrzycową oraz starczą.

Może występować w jednym lub obu oczach. Psy cierpiące na tę chorobę często stają się powolne, apatyczne i ,,zagubione’’. Wraz ze stopniową utratą wzroku spada ich komfort życia i wycofują się z codziennej aktywności.

Objawy zaćmy

Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka. Oko przestaje błyszczeć tzw. ,,mleczna soczewka’’. Na początku może obejmować tylko część soczewki, z czasem jednak zaczyna wypełniać coraz większą jej część.

Mechanizm powstawania choroby

Zmętnienie soczewki charakteryzujące zaćmę jest skutkiem biochemicznych zaburzeń w funkcjonowaniu białek oka. Poprzez uszkodzenia półprzepuszczalności torebki soczewki zachowana wcześniej równowaga zostaje zachwiana. System pomp jonowych przestaje działać prawidłowo, co z kolei przekłada się na napływ wody do wnętrza soczewki i zwiększenie ilości białek, które są nierozpuszczalne w wodzie. Te reakcje przekładają się na zmętnienie soczewki i utratę przezroczystości.

Zaćma wrodzona

Może być dziedziczna, ale nie musi. Jej przyczyną mogą być infekcje, intoksykacje lub występuje razem z innymi zmianami rozwojowymi np. przetrwała błona źreniczna PPM, dziedziczny zespół owczarków australijskich lub małoocze.

Zaćma nabyta

Powstaje na skutek urazów mechanicznych lub działania czynników toksycznych (radioterapia lub leczenie ketokonazolem). Rodzajem zaćmy nabytej jest również zaćma żywieniowa. Jest następstwem nieprawidłowego żywienia szczeniąt, gdy zwierzę nie dostaje odpowiedniej ilości niezbędnych aminokwasów.

Zaćma cukrzycowa

Bezpośrednią przyczyną zaćmy cukrzycowej jest wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia), która uszkadza soczewkę oka. Nadmiar glukozy w soczewce przekształcany jest w sorbitol, który jest nierozpuszczalny w wodzie. W efekcie woda zaczyna napływać do wnętrza soczewki uszkadzając włókna i wywołując zaćmę.

Zaćma starcza

Pojawia się w następstwie naturalnych procesów starzenia się organizmu. W soczewce oka powstają pojedyncze pasma zmętnień. Pierwsze zmiany mogą ujawnić się po 6 roku życia.

Leczenie zaćmy

Podobnie jak w przypadku zaćmy u ludzi – u psów również jedyną skuteczną metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne. Kwalifikacji pacjenta do zabiegu powinien dokonać doświadczony lekarz weterynarii okulista. Zabieg polega na usunięciu starej soczewki oka, wypłukaniu i usunięciu zmętnień, a następnie implantacji sztucznej soczewki. Rokowania po zabiegu są bardzo dobre. Psom w pełni wraca prawidłowe widzenie. Statystyki są tutaj bardzo optymistyczne, bo aż około 95% pacjentów odzyskuje wzrok.