Menu Zamknij

Znaczenie i zastosowanie probiotyków

probiotyki

Bakterie probiotyczne są naturalną mikroflorą jelit i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ich rola jest bardzo ważna i ma wpływ na cały organizm, a przede wszystkim stymuluje układ immunologiczny, który chroni przed chorobami i hamuje rozwój drobnoustrojów.

Największym zagrożeniem dla flory bakteryjnej jelit jest antybiotykoterapia, ale nie tylko. Ilość pożytecznych bakterii zmniejsza się również w przypadku nieprawidłowej diety zwierzęcia, stanów chorobowych, przyjmowania leków i ostrych biegunek. Prowadzi to do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za wchłanianie substancji odżywczych. Taki stan przekłada się na niedobory składników mineralnych, niedożywienie i wyniszczenie organizmu.

Rola probiotyków

Lecznicza rola probiotyków jest bardzo szeroka. Poczynając od wcześniej wspomnianej funkcji hamującej rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, ale również zwiększenie aktywności przeciwciał. Dodatkowo usuwają substancje rakotwórcze i neutralizują toksyny zatruwające organizm.

Uzupełnienie diety o bakterie probiotyczne jest często bardzo potrzebne i korzystne. Przywracają one równowagę mikroflory jelit, wpływają na poprawę przyswajalności składników mineralnych i ułatwiają trawienie. Przyspieszają proces zdrowienia przy biegunkach.

Do psich organizmów trafia zdecydowanie większa ilość szkodliwych bakterii niż do organizmów ludzkich. To właśnie dzięki prawidłowej funkcji jelit psy tak dobrze sobie z tym radzą. Jelita stanowią swego rodzaju pierwszą linię obrony organizmu przed patogenami. Pierwszą oznaką zaburzonej gospodarki probiotycznej najczęściej są właśnie schorzenia związane z układem trawiennym.

Wzbogacamy dietę

W jakich sytuacjach powinniśmy wzbogacić dietę o probiotyki?
– po antybiotykoterapii i leczeniu farmakologicznym,
– przy długotrwałym nieodpowiednim żywieniu,
– po operacjach,
– przy długotrwałym stresie,
– przy wymiotach, biegunkach i zatruciach pokarmowych,
– oraz profilaktycznie.

Kluczem do zdrowia układu pokarmowego, a co za tym idzie i całego organizmu jest żywienie. Dobrze zbilansowana karma, która powinna być jak najmniej przetworzona. Wybór pozostawiam Państwu.