Znaczenie i zastosowanie probiotyków

Bakterie probiotyczne są naturalną mikroflorą jelit i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ich rola jest bardzo ważna i ma wpływ na cały organizm, a przede wszystkim stymuluje układ immunologiczny, który chroni przed chorobami i hamuje rozwój drobnoustrojów.

Największym zagrożeniem dla flory bakteryjnej jelit jest antybiotykoterapia, ale nie tylko. Ilość pożytecznych bakterii zmniejsza się również w przypadku nieprawidłowej diety zwierzęcia, stanów chorobowych, przyjmowania leków i ostrych biegunek. Prowadzi to do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za wchłanianie substancji odżywczych. Taki stan przekłada się na niedobory składników mineralnych, niedożywienie i wyniszczenie organizmu.

Rola probiotyków

Lecznicza rola probiotyków jest bardzo szeroka. Poczynając od wcześniej wspomnianej funkcji hamującej rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, ale również zwiększenie aktywności przeciwciał. Dodatkowo usuwają substancje rakotwórcze i neutralizują toksyny zatruwające organizm.

Uzupełnienie diety o bakterie probiotyczne jest często bardzo potrzebne i korzystne. Przywracają one równowagę mikroflory jelit, wpływają na poprawę przyswajalności składników mineralnych i ułatwiają trawienie. Przyspieszają proces zdrowienia przy biegunkach.

Do psich organizmów trafia zdecydowanie większa ilość szkodliwych bakterii niż do organizmów ludzkich. To właśnie dzięki prawidłowej funkcji jelit psy tak dobrze sobie z tym radzą. Jelita stanowią swego rodzaju pierwszą linię obrony organizmu przed patogenami. Pierwszą oznaką zaburzonej gospodarki probiotycznej najczęściej są właśnie schorzenia związane z układem trawiennym.

Wzbogacamy dietę

W jakich sytuacjach powinniśmy wzbogacić dietę o probiotyki?
– po antybiotykoterapii i leczeniu farmakologicznym,
– przy długotrwałym nieodpowiednim żywieniu,
– po operacjach,
– przy długotrwałym stresie,
– przy wymiotach, biegunkach i zatruciach pokarmowych,
– oraz profilaktycznie.

Kluczem do zdrowia układu pokarmowego, a co za tym idzie i całego organizmu jest żywienie. Dobrze zbilansowana karma, która powinna być jak najmniej przetworzona. Wybór pozostawiam Państwu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.