Menu Zamknij

Co musisz wiedzieć na temat plażowania z psem?

pies na plaży w wakacje

Wybierasz się nad morze z psem? Zastanawiasz się, co zrobić, by wspólne plażowanie było dla Was przyjemne, radosne, ale też zgodne z prawem? Chcesz zapewnić sobie i swojemu czworonogowi spokój i komfort? Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, aby wakacje z psem były cudownym doświadczeniem.

Zwróć uwagę na potrzeby psa

Psy znoszą upały gorzej niż ludzie. Dlatego też spędzanie czasu na słonecznej plaży, tak przyjemne dla Ciebie, może okazać się prawdziwą udręką dla Twojego czworonoga. Postaraj się więc zapewnić mu maksymalny komfort. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dużej ilości wody, aby pies w każdej chwili mógł się napić i ochłodzić. Warto kupić na przykład składaną silikonową miskę – po złożeniu możesz wygodnie wszędzie nosić ją ze sobą.

Zadbaj też o to, by Twój kudłaty przyjaciel mógł odpocząć w cieniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możesz na przykład postawić dla niego parasol lub mały namiot plażowy. Zatroszcz się również o łapy psa – delikatne opuszki mogą zostać uszkodzone na gorącym piasku. Aby tego uniknąć, posmaruj je odpowiednim kremem ochronnym lub wazeliną.

A może spacery po plaży?

Pies, zwłaszcza młody i aktywny, nie będzie cieszył się leżeniem na plaży tak jak człowiek. Spędzanie czasu przez wiele godzin w jednym miejscu będzie dla niego nudne i męczące. Negatywnie odbije się to również na Tobie – niecierpliwy psiak może piszczeć, szczekać, wiercić się i szukać jakiejkolwiek rozrywki, co na dłuższą metę jest niezwykle uciążliwe. Da się tego uniknąć na dwa sposoby.

Jednym z nich będzie zabranie czworonoga na długi spacer przed pójściem na plażę. Istnieje szansa, że zmęczony zwierzak będzie grzecznie siedział i odpoczywał – choć, oczywiście, nie będzie to trwało wieczność. Po jakimś czasie, kiedy psiak odzyska już siły, znów nabierze chęci na zabawę.

Lepszym rozwiązaniem może być pójście na plażę, ale nie w celu siedzenia w jednym miejscu, a po prostu na spacer. Przykładowo, wędrując piaskiem od jednej miejscowości do drugiej, zapewnisz aktywny wypoczynek i sobie, i psu. Przechadzka po plaży pozwoli czworonogowi poznać nowe zapachy i trochę się wyszaleć, a być może Ty też odwiedzisz ciekawe, nieznane wcześniej miejsca.

yorkshire terrier na plaży
yorkshire terrier na plaży

Rozsądnie wybierz miejsce plażowania

Nie na każdą plażę możesz wejść z psem. Poza sezonem wakacyjnym sporo miejsc jest otwartych dla czworonogów i ich właścicieli. W tym czasie możesz czuć się nieco bardziej swobodnie, choć i tak musisz upewnić się, gdzie na pewno wolno Ci pójść ze zwierzakiem.

Nieco inaczej sprawy mają się w sezonie. Wówczas więcej plaż obejmuje zakaz wstępu z psami. Jak sobie z tym radzić? Sprawdź, których miejsc dotyczą te obostrzenia i planuj wyprawy tak, by ich nie łamać. Unikaj plaż strzeżonych. Tam psy niemal nigdy nie są mile widziane.

Jeśli chcesz mieć pewność, że razem z pupilem odpoczniecie bez żadnych problemów, sprawdź, gdzie w okolicy znajdują się tak zwane psie plaże. To specjalnie wyznaczone nad morzem miejsca, w które możesz bez obaw udać się ze swoim czworonogiem. Warto też szukać dzikich plaż, na które zazwyczaj można wchodzić ze zwierzętami. Dobrym pomysłem będzie również plażowanie poza „godzinami szczytu” – wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, a nawet wieczorem. Dzięki temu unikniecie tłumów i spokojnie spędzicie wspólnie czas na wybrzeżu.

Zadbaj o bezpieczeństwo innych plażowiczów

Zabierając psa nad morze, musisz pamiętać również o innych plażowiczach. Nie pozwalaj czworonogowi swobodnie biegać po piasku, kiedy odpoczywają na nim ludzie. Zawsze miej pupila na oku, najlepiej na smyczy. Radośnie biegający luzem, a nierzadko również szczekający zwierzak może na przykład przestraszyć dziecko lub obawiającą się psów dorosłą osobę – staraj się temu zapobiegać, gdyż w przeciwnym razie mogą Cię czekać nieprzyjemności.

Pilnuj także, by czworonóg nie podkradał zabawek maluchom i nie „częstował się” smakołykami innych plażowiczów. Musisz również zadbać o to, by nie załatwiał swoich potrzeb tam, gdzie odpoczywają ludzie – najlepiej przed wejściem na plażę dobrze go wyprowadź. Sprzątnij też pozostawione przez psiaka nieczystości – w przeciwnym razie może Ci grozić spory mandat. Pamiętaj o tym wszystkim, aby cieszyć się spokojnym wyjazdem, nie narażając się na nieprzychylne spojrzenia lub nawet konflikty z innymi turystami.

Wspólne plażowanie może dać bardzo wiele radości zarówno Tobie, jak i Twojemu czworonogowi. Aby uniknąć przykrych niespodzianek i mieć pewność, że wyjazd będzie przyjemny dla każdego, zadbaj o bezpieczeństwo zwierzaka i innych ludzi, a także sprawdź, jakie są Twoje prawa i obowiązki właściciela psa. Stosując się do opisanych wyżej wskazówek, możesz spokojnie liczyć na to, że spędzone razem wakacje będą udane, wesołe i komfortowe.