Menu Zamknij

Psy dla aktywnych

Psy dla aktywnych - Chart

Osoby lubiące aktywnie spędzać czas są najlepszymi opiekunami dla większości psów, ponieważ odpowiednią dawkę ruchu trzeba zapewnić niemal wszystkim rasom.

Są jednak psy, które szczególnie będą potrafiły „zgrać się” z aktywną rodziną, a częste wypady na różnego rodzaju wycieczki nie będą powodowały u nich stresu.

Psy dla aktywnych

Poniższe zestawienie przedstawia rasy psów, które będą najlepszymi towarzyszami dla ludzi lubiących ruch.

Owczarek niemiecki

Są to psy z natury bardzo żywiołowe i energiczne, odznaczające się wysoką inteligencją oraz sprytem. Mają dużą potrzebę ruchu, którą koniecznie trzeba im zapewnić. Poza naturalnymi predyspozycjami do aktywności bardzo chętnie się uczą i współpracują, dlatego opiekunowie Owczarków niemieckich zwykle nie mają problemu z ich ułożeniem.

Seter irlandzki

Psy te bez wątpienia bardzo urodziwe, ale przede wszystkim o dużych potrzebach ruchowych. Są psami myśliwskimi. Kochają wodę i lubią brodzić w niej i wyszukiwać drobną zwierzynę. Wielbiciele wędrówek nad różnego typu akweny wodne, z pewnością sprostają wymaganiom tej rasy. Setery co prawda potrzebują opiekuna stanowczego, ale zapewnienie im dostatecznej ilości ruchu jest kluczowe do nawiązania z nimi dobrych relacji.

Retrievery

U nas szczególnie popularne 2 z 6 odmian Retrieverów, tj. Golden retriever i Labrador retriever. Te psy również szczególnie upodobały sobie środowisko wodne. Psy żywiołowe, chętne do zabawy, co ważne – z reguły lubiące towarzystwo innych psów. Ponadto chciałabym szczególnie polecić labradory dla rodzin z dziećmi (aktywnych rodzin z dziećmi), ze względu na dużą sympatię oraz cierpliwość tych psów w stosunkach z dziećmi, nawet tymi małymi.

Chart angielski (Whippet)

Charty angielskie mają umiarkowany temperament, są zrównoważone i odznaczają się wysokim stopniem posłuszeństwa. Również chętne do zabaw z dziećmi. Whippety nie wykazują agresji. Są pojętne i szybko adaptują się do nowych warunków otoczenia. Lubią towarzystwo innych ludzi. Bardzo lubią biegać i przez swoje proporcje ciała są również bardzo szybkie, uważane za ideał psa wyścigowego.

Husky

Husky są wręcz stworzone do ruchu i do pracy, najlepiej w warunkach zimowych, ale nie tylko. Mogą być też towarzyszami dla biegaczy, jednak nie może być zbyt ciepło. Potrzebują dużo przestrzeni nie tylko tej ruchowej, ale również przestrzeni mieszkalnej. Nie nadają się do mieszkania w bloku. Są niezależne. Poza oczywistym przywiązaniem do właściciela, są indywidualistami i czasami trudno je sobie podporządkować. Mogą uciekać, dlatego większość właścicieli nie spuszcza husky ze smyczy na spacerach. Mają silny instynkt łowiecki. Są zdecydowanie najbardziej wymagającą rasą pod względem charakteru spośród wyżej wymienionych. Opiekun huskiego powinien być aktywny, stanowczy, a ponadto znać dobrze ich naturę.

Aby wybrać rasę najlepiej pasującą do nas należy kierować się również charakterem psa. Jeśli mamy dużą rodzinę to dobrze sprawdzą się u nas Retrievery, jeśli natomiast nie mamy dzieci możemy się pokusić o psa nieco bardziej wymagającego pod względem charakteru, jak np. Husky.