Menu Zamknij

Flat Coated Retriever

flat coated retriver

Flat Coated Retriever jest psem bardzo inteligentnym i bardzo przywiązanym do swojego właściciela. Pewny siebie i żywiołowy. Zawsze chętny do wykonania postawionego mu zadania. Lubi przebywać wszędzie tam gdzie jego Pan, choćby tylko u jego stóp.

Mimo oddania się pod całkowitą kontrolę swego maestro pies ten wymaga sporej stymulacji umysłowej i fizycznej. Zawsze skory do nauki. Jednak mogący się znudzić monotonnymi powtórkami, dlatego trening powinien być urozmaicony. Spora dawka ruchu połączona z zadaniami typu np. aport etc. uczyni naszego Flata szczęśliwym psem.

Nie myślmy jednak, że duża werwa psa przekłada się na obronność lub agresywność wobec obcych ludzi lub psów. Psy te są stosunkowo ufne, zarówno do obcych ludzi, jak i psów, jednak Flat, który nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu i zabawy, może przerodzić się w psa destrukcyjnego niszcząc przedmioty domowe.

Charakterystyka Flat Coated Retriever

Kraj pochodzenia

Anglia

Przydatność

Pies aportujący

Wielkość

Suki: 51-56 cm;
Psy: 56-61 cm
Waga Suk: 25-34 kg
Waga Psów: 27-35 kg

Szata

Umaszczenie czarne lub wątrobiane (bardziej popularne jest czarne ). Włos Flat Coated Retrievera jest gęsty, dobrej jakości i gładki. Mogący chronić psa przez pory roku, ogrzewając w zimne i ochładzając w ciepłe sezony.

Historia rasy

Rasa powstała w Wielkiej Brytanii z potrzeby uzyskania psa do polowań, który aportowałby ptactwo z wody i lądu. Flat Coated Retrievery są naturalnymi aporterami, ale nie tylko z wody, ale również z lądu. Rasa pochodzi od zaimportowanego do Wielkiej Brytanii Nowofunlanda, nie istniejącego już Psa Wodnego Św. Jana i Labradora, następnie skrzyżowanego z Seterem, który dał mu właściwy wygląd.

Charakter

W związku ze swoją delikatnością i przyjaznością, pies potrzebuje ciepła i serdeczności. Całkowicie oddany swojemu właścicielowi, bardziej przywiązany, bardziej będzie starał się zadowolić Ciebie. NA PEWNO nie nadaje się do kojca!! Nie lubi również krzyku i awantur. Nie powinien być też prowadzony twardo, gdyż nie jest to pies posiadający chęć dominacji. Najodpowiedniejsze szkolenie dla Flat Coated Retrievera to szkolenie pozytywne z dużą dawką humoru, gdzie każdy widoczny przejaw współpracy jest nagradzany.

Właścicielem Flat Coated Retriever powinna być osoba ciepła, spokojna, zrównoważona i opanowana. Najlepiej uprawiająca sporty, jak chociażby jazda na rowerze, gdzie Flat będzie towarzyszyć swojemu Panu.

Psy źle znoszą samotność!

Pielęgnacja

Flaty nie są szczególnie wymagające pod względem pielęgnacji sierści. Jednak wyczesywanie włosia powinno odbywać się systematyczne raz w tygodniu. Aby usunąć martwe włosie.

Choroby

Flat Coated Retrievery należą do psów odpornych, jednak mają tendencję do pewnych genetycznych chorób. Może się wydarzyć, że wystąpi u psa dysplazja stawów łokciowych, biodrowych, zwichnięcie rzepki czy nowotwory. Pies potrzebuje wysokoenergetycznej karmy.

Wychowanie

Na ogół psy tej rasy są łatwe w szkoleniu, gdyż zawsze dążą do zadowolenia swojego Pana. Niemniej jednak, wymagają odpowiedniego podejścia, gdyż pośród psów wykorzystywanych do polowań odznaczają się większą upartością. Najlepiej szkolić je przez zabawę i za pomocą pozytywnego szkolenia. Należy pamiętać, że szkolenie powinno być częste lecz krótkie, gdyż pies przy długim szkoleniu się rozprasza. Pod żadnym pozorem nie wolno ich traktować surowo, ale też nie można im za dużo pozwalać.

Zachowanie w środowisku

Współżycie z innymi psami i zwierzętami domowymi jest zazwyczaj bezkonfliktowe. Flat Coated Retrievery są idealnymi przyjaciółmi dla starszych dzieci.

Ruch

Jest to rasa wymagająca długich spacerów. Flat Coated Retrieverowi należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu dziennie. Pies musi mieć jakieś zadanie do wykonania, aby spożytkować swoją energię. Dorosły pies powinien być zadowolony z dwóch długich spacerów dziennie. Flat bardzo chętnie dołączy do nas podczas uprawiania joggingu czy rowerowej wycieczki. Z miłą chęcią będzie aportował przedmioty z wody. Psy tej rasy uwielbiają pływać dlatego musimy pamiętać, że nawet najmniejsza kałuża będzie kusząca aby w nią wejść. Błotem Flat też nie wzgardzi i chętnie się w nim wytarza. Jeżeli nie mamy pomysłu jak zapewnić naszemu Flatowi czas, udajmy się do Związku Kynologicznego i zapiszmy się na kurs posłuszeństwa, agility lub innego typu aktywności.

Psy te często myślą też, że noszenie przedmiotów to ich zadanie, dlatego nie zdziwmy się jak nasz piesek będzie podnosił patyki, które z miłą chęcią doniesie do domu. Przedmioty typu patyki czy znalezione śmieci można śmiało zamienić na zabawki, które chętnie nasz Flat Coated Retriever będzie nosił lub przynosił. Skupiony na przedmiotach, które mu udostępnimy do zabawy, nie będzie kuszony innymi.

Na pewno nie jest to pies dla ludzi nie aktywnych ruchowo. Chyba, że posiadamy możliwość krótkich częstych spacerów i sporego czasu poświęcimy na zabawę, w innym wypadku nie jest to pies dla nas!

Należy pamiętać, że małe Flat-y zawsze chętne będą do ciągłej zabawy, jednak należy zapewnić im wystarczająco dużo odpoczynku i ograniczyć ilość ćwiczeń, by energia mogła zostać spożytkowana na ukształtowania zdrowych kości, mięśni i stawów.

FCI

Wzorzec rasy FCI nr 121, Grupa VIII, sekcja 1 psy aportujące

Klasyfikacja FCI

Grupa 3(Gundogs), do której należą również:

  • Brittany;
  • Chesapeake Bay retriever;
  • Clumber Spaniel;
  • Cocker Spaniel (American) – cocker spaniel amerykański;
  • Curly coated retriever;
  • English Setter – seter angielski;
  • English Springer Spaniel – springer spaniel angielski;
  • Field Spaniel;
  • Flat Coated Retriever;
  • German Shorthaired Pointer – wyżeł niemiecki szorstkowłosy;
  • German Wirehaired Pointer – wyżeł niemiecki szorstkowłosy;
  • Golden retriever;
  • Gordon Setter – seter szkocki;
  • Hungarian Vizsla – wyżeł węgierski krótkowłosy;
  • Hungarian Wirehaired Vizsla – wyżeł węgierski szorstkowłosy;
  • Irish Red & White Setter – seter irlandzki czerwono-biały;
  • Irish Setter – seter irlandzki (czerwony);
  • Irish Water Spaniel – irlandzki spaniel dowodny;
  • Italian Spinone – wyżeł włoski;
  • Labrador retriever;
  • Lagotto Romagnolo – romański pies dowodny;
  • Large Munsterlander – duży munsterlander;
  • Nova Scotia Duck Tolling Retriever – retriever z Nowej Szkocji;
  • Pointer;
  • Sussex Spaniel;
  • Weimaraner – wyżeł weimarski krótkowłosy;
  • Weimaraner (longhair) – wyżeł weimarski długowłosy;
  • Welsh Springer Spaniel – springer spaniel walijski.

Wygląd ogólny

Flat Coated Retriever to pies o gęstym włosie, jednak cienki lub średni w dotyku. Kończyny i ogon są dobrze porośnięte. Występujące umaszczenie czarne lub wątrobiane (ciemno brązowe).

Głowa i czaszka

Głowa długa i dobrze uformowana.

Oczy

Średniej wielkości, migdałowego kształtu ciemnokasztanowe lub orzechowe, o bardzo wyraźnym przyjacielskim i inteligentnym spojrzeniu (oko okrągłe lub wypukłe uważane jest za poważną wadę). Oczy nie są ustawione skośnie.

Uszy

Małe, dobrze osadzone, przylegające do głowy.

Uzębienie

Uzębienie mocne mogące nosić zająca czy bażanta. Prawidłowy zgryz powinien być nożycowy (górne siekacze przykrywaja dolne). Zęby zdrowe I mocne.

Klatka piersiowa

Głęboka i dość szeroka, dobrze zaznaczona w okolicy mostka. Żebra przednie są dość płaskie. Krzywizna ich zmienia się stopniowo. Silniej wysklepione są w środku, mniej w części tylnej klatki piersiowej.
Ogon krótki, nie kopiowany, prosty i dobrze osadzony, noszony wesoło ale nigdy wyżej od linii grzbietu.

Szyja

Głowa jest dobrze osadzona na szyi a szyja proporcjonalnie długa, przechodzi łagodnie w linię grzbietu, zapewnia swobodne wyszukiwanie tropu. Szyja nie posiada podgardla, jest symetrycznie osadzona i ukośnie wychodząca spomiędzy łopatek.

Kończyny przednie

Proste, o mocnym kośćcu. Łokcie poruszają się czysto i równo wzdłuż klatki piersiowej.

Tułów

Lędźwie: Krótkie i mocne. Słabo związane lędźwie wysoce niepożądane.
Klatka piersiowa: Głęboka i dość szeroka, z dobrze zaznaczonym przedpiersiem. Przednie żebra dość płaskie. Dobre, daleko zachodzące ożebrowanie, żebra najsilniej wysklepione w części środkowej, stopniowo spłaszczają się – im bliżej kończyn.

Kończyny tylne

Muskularne. Widziane z każdej strony powinny być pionowe. Stawy kolanowe umiarkowanie kątowane. Stawy skokowe umiarkowanie kątowane, nisko osadzone. Krowia postawa tylnych kończyn wysoce niepożądana.

Łapy

Okrągłe i silne, palce zwarte i dobrze wysklepione. Poduszki mocne i grube.

Ogon

Krótki, prosty i dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy znacznie powyżej linii grzbietu.

Chód

Swobodny i płynny. Kończyny oglądane zarówno od przodu jak i od tyłu – proste, równolegle prowadzone w ruchu.

Szata

Gęsty włos, o strukturze od delikatnej do średniej, dobrej jakości, tak prosty jak to jest możliwe. Łapy i ogon dobrze owłosione. Pełna szata w wieku dorosłym jest dopełnieniem elegancji psa.

Umaszczenie

Wyłącznie czarne lub wątrobiane.

Wady

Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.

Uwagi do wzorca

Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie.