Menu Zamknij

Border Collie

Border Collie

Border collie jest wynikiem celowych starań wyhodowania idealnego psa pasterskiego. W XIX wieku było wiele owczarków, z których każdy reprezentował inny styl pasienia.

Border collie

W 1873 roku w celu sprawdzenia możliwości różnych psów zorganizowano pierwsze próby pasterstwa, podczas których szczególnie wyróżnił się pies o imieniu Hemp.

Nie szczekał, nie podgryzał owiec, ale okrążał je spokojnie i używał oka (hipnotyzującego wzroku), którym wpatrywał się w zwierzęta i nakłaniał je do przemieszczenia się. Jego styl pasienia tak wszystkich zachwycił, że pies stał się później znanym reproduktorem. Nazywany jest ojcem border collie.

Pierwszy standard rasy opracowano w 1906 roku, ale w przeciwieństwie do innych wzorców nie opisywał on wyglądu czworonoga, tylko styl pracy. Nazwę wprowadzono dopiero w 1915 roku, miała ona związek z pochodzeniem tych psów z pogranicza Anglii i Szkocji („border” – z języka angielskiego granica).

Co należy wiedzieć o temperamencie tej rasy psa?

Uwielbia współpracę z człowiekiem i szybko się uczy, ale potrzebuje doświadczonego przewodnika. Jest bardzo towarzyski, inteligentny, czujny i nie znosi samotności. Jest to jedna z niewielu ras, która potrzebuje nieustannego zajęcia, w przeciwnym wypadku wykazuje zachowania destrukcyjne.

Natomiast jeśli będzie trenował sport przystosowany do swoich predyspozycji, może być idealnym towarzyszem dla aktywnej osoby. Należy pamiętać o tym, że ten czworonóg urodził się z silnym instynktem pasienia i tę czynność lubi najbardziej oraz wykonuje ją najlepiej.

Jeżeli zwierzę nie ma takiej możliwości, spróbuje wykorzystać swoje predyspozycje w inny sposób, na przykład goniąc rolkarzy, wiewiórki w parku lub samochody. Jest niekonfliktowy w stosunku do innych psów lub obcych ludzi, może być jednak nieco nieufny. Zwierzęta domowe nie zostaną z pewnością przez niego uszkodzone, ale będą zaganiane.

Należy też wiedzieć, że nie jest to pies rodzinny ani kanapowy. Wymaga codziennych, długich spacerów połączonych z intensywnymi treningami (kilka godzin dziennie). Jeśli nie może pracować, będzie sprawiał problemy.

Przeczytaj również: Border collie w mieście

Choroby, na które jest narażony do dysplazja stawów biodrowych, problemy z oczami, zdarza się też głuchota. Zalecane badania: biodra, oczy.

Oto zewnętrzne cechy charakterystyczne dla tej rasy psa:

– Głowa – szeroka, z bardzo wyraźnym stopem.
– Uszy – średnie, szeroko osadzone, stojące lub częściowo załamane.
– Oczy – owalne, szeroko rozstawione, brązowe.
– Szata – istnieją dwie odmiany (krótka i średnio długa). Włosy gęste, umiarkowane i twarde, z miękkim i gęstym podszerstkiem chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
– Umaszczenie – różne maści; dwukolorowe, tricolor, merle, ale biel nie może przeważać.
– Ogon – długi, bogato owłosiony, nisko osadzony.
– Wysokość – pies: 50-55 cm; suka: 47-52 cm.
– Waga – pies: 17-22 kg; suka: 13-20 kg.
– Wielkość – średni.
– Długość życia – 10-14 lat.

Border collie to średniej wielkości, harmonijny, atletyczny pies o nieco wydłużonej, eleganckiej sylwetce. Jest bardzo wytrzymały, szybki i niezwykle zwinny. Porusza się gładkim, posuwistym kłusem. Kiedy zagania, łapy ma często ugięte i trzyma się blisko ziemi – zakrada się. Ma tendencję do wpatrywania się i gonienia uciekających obiektów.

Dodatkowa uwaga – psy hodowane są w dwóch liniach – użytkowej i wystawowej, znacznie różnią się od siebie wyglądem. Należy szczotkować bordera dwa razy w tygodniu.