Menu Zamknij

Dog kanaryjski

dog kanaryjski

Dog kanaryjski jest uczuciowy, bezkonfliktowy i bardzo oddany swoim opiekunom, chociaż nie narzuca się im. Chętnie towarzyszy i współpracuje ze swoim panem. Wobec dzieci jest bardzo delikatny, nie wykazuje agresji w stosunku do mniejszych i słabszych, świadomy swojej przewagi.

Dog kanaryjski (dogo canario lub preso canario)

Kraj pochodzenia:

Wyspy Kanaryjskie

Przydatność

Rasa według klasyfikacji FCI zaliczana do grupy II: pinczerów, sznaucerów i molosów, sekcji 2.1 (molosy typu mastif). Dogi kanaryjskie hodowano do pilnowania stad bydła, stróżowania, a także walk psów. Współcześnie sprawdzają się jako psy pilnujące oraz do towarzystwa. Nie podlegają próbom pracy.

Historia

Dogi kanaryjskie (dogo canario lub preso canario) to bardzo stara rasa. Pierwsze wzmianki o niej sięgają podboju Wysp Kanaryjskich przez Hiszpanów, którzy do walk używali właśnie tych przywiezionych ze sobą psów bojowych. Te krzyżowały się następnie z miejscowymi osobnikami, tworząc oddzielną rasę. Oryginalne preso canario zostały później zapomniane i prawie zupełnie wyginęły. Odrodzenie gatunku nastąpiło dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Dzięki wytrwałości i informacjom zdobytym w wywiadach ze starymi hodowcami, wyszukano ostatnich przedstawicieli dogo canario, rozsianych po wsiach i skrzyżowano z innymi rasami, celem uzyskania szerszej puli genetycznej. Pierwszy oficjalny opis powstał w 1989 roku, jednak dopiero w roku 2001 FCI oficjalnie uznała wzorzec i nazwę „Dogo Canario”. Od tamtego czasu powstało jeszcze kilka korekt i uściśleń. Ostatecznie rasa została w pełni uznana przez FCI w lipcu 2011 roku na Wystawie Światowej w Paryżu.

Szata

Dogi kanaryjskie to psy średniej wielkości, charakteryzujące się krzepką budową i harmonijnymi proporcjami. Dopuszcza się umaszczenie jasnoszare, blond oraz pręgowane we wszystkich odcieniach, łącznie z niewielkimi białymi znaczeniami na piersiach, palcach kończyn, nasady szyi oraz gardle. Maska koniecznie musi być czarna, a owalne oczy ciemnobrązowe. Włos psów tej rasy jest delikatny w dotyku, krótki, gruby, płasko przylegający do ciała i generalnie pozbawiony podszerstka, chociaż u niektórych osobników może on występować na szyi lub pośladkach. Dorosłe dogo canario osiągają wysokość 65 cm w kłębie i wagę powyżej 50 kg , przy czym suki są średnio 3 cm mniejsze i 10 kg lżejsze. Sylwetka ma kształt prostokąta: tułów jest nieco dłuższy niż wysokość zwierzęcia w kłębie. Dogo canario swoim wyglądem wyrażają szlachetność, spokój i pewność siebie. Mają czujne i inteligentne spojrzenie, dużą, masywną głowę, silne szczęki, głęboką i szeroką klatkę piersiową, mocny zad i dobrze kątowane kończyny, dzięki którym sprawiają wrażenie stabilnych i bardzo mocnych. Poruszają się nonszalancko i zadziwiająco lekko. W kłusie sprawiają bardziej wrażenie dużych kotów niż psów. Masywna, krótka i okryta luźną skórą głowa dogów kanaryjskich przypomina kształtem nieco wydłużony sześcian, nos jest szeroki i mocno pigmentowany czarnym barwnikiem, zaś wargi lekko obwisają. Zgryz, koniecznie nożycowy, uzupełniają szeroko rozstawione kły. Psy tej rasy posiadają prostą, masywną i muskularną szyję, również prostą linię grzbietu, lekko zaokrąglony zad, dobrze wysklepione żebra i gruby u nasady, ale lekko zwężający się ku końcowi, ogon.

Zachowanie i charakter

Dogi kanaryjskie cechuje niezwykła pewność siebie, opanowanie, samokontrola i powaga w przypadku zagrożenia. Psy tej rasy są zrównoważone i inteligentne, ale także uparte. Uwaga: ze względu na skłonności do agresji wymagają dużego doświadczenia w układaniu, najlepiej przez dobrego i sprawdzonego trenera. W sytuacji zagrożenia reagują zdecydowanie, odważnie, szybko i skutecznie. Są zwierzętami terytorialnymi. Skutecznie bronią swojego terytorium i opiekuna, dlatego zdecydowanie sprawdzają się w roli obronno-stróżującej. Bacznie obserwują swoje otoczenie, są wyjątkowo czujne i silne.

Zdrowie

Dogi kanaryjskie to rasa na ogół zdrowa, chociaż zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych czy skręt żołądka.

Zdjęcie wykorzystane w artykule By Smok Bazyli (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons