Menu Zamknij

Skręt żołądka

Skręt żołądka u psa

Skręt żołądka należy do stanów nagłych, wymagających jak najszybszej interwencji weterynaryjnej i jest bezpośrednim zagrożeniem życia psa. Śmiertelność jest bardzo wysoka i sięga nawet 45%. Dodatkowo zwierzę, u którego dojdzie do skrętu żołądka narażone jest na ogromne cierpienie. Choć nie jesteśmy w stanie zminimalizować do zera ryzyka wystąpienia tej przypadłości, to jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce, możemy znacznie ograniczyć jego przyczyny.

Objawy, przyczyny i leczenie skrętu żołądka

Predyspozycje rasowe

Rasy, które są z natury predysponowane do wystąpienia skrętu żołądka to głównie psy ras dużych i olbrzymich. Dzieje się tak z powodu swoistej budowy, a dokładniej tzw. ,,głębokiej klatce piersiowej’’.

Rasy:
bernardyn,
– dog niemiecki,
– pudel olbrzymi,
basset,
– doberman,
– wyżeł weimarski,
– wilczarz irlandzki,
seter irlandzki,
labrador,
owczarek niemiecki,
– alaskan malamute,
– rottweiler.

Pozostałe czynniki predysponujące do wystąpienia skrętu żołądka to m.in.: starszy wiek, płeć męska, karmienie raz dziennie – dużą ilością karmy, niedożywienie i stres.

Na czym polega skręt żołądka i kiedy do niego dochodzi?

Do skrętu żołądka dochodzi w sytuacji nagłego rozszerzenia się i wzdęcia żołądka, a następnie jego obrotu wokół własnej osi. Stać się tak może np. kiedy pies dostanie dużą porcję karmy, a następnie będzie narażony na intensywny wysiłek fizyczny. Nagromadzona w żołądku duża ilość pokarmu, płynu i gazu uciska na przełyk, przez co wymioty są uniemożliwione.

Przyczyny:

– spożycie bardzo dużego posiłku,
– wysiłek fizyczny bezpośrednio po jedzeniu,
– połykanie powietrza,
– karma mocno fermentująca,
– miski ustawione na podwyższeniach (połykanie powietrza),
– niedrożność jelit,
– problemy z perystaltyką,
– predyspozycje rasowe,
– stres.

Objawy:

– wzdęcie i powiększenie się obrysu brzucha,
– nerwowość,
– brak chęci do ruchu,
– apatia,
– ślinienie i nieudane próby wymiotów.

Leczenie

Leczenie opiera się na wprowadzeniu psa w stan lekkiej narkozy, a następnie na próbie sondowania żołądka. Uprzednio w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

Sondowanie udaje się tylko we wstępnym etapie, kiedy nie doszło jeszcze do skrętu, a jedynie do rozszerzenia żołądka. Następnie pies zostaje nawodniony (dożylnie) oraz podaje się leki poprawiające perystaltykę i antybiotyki. Natomiast skręt powoduje, że nie jesteśmy w stanie wprowadzić sondy do żołądka i jedyną alternatywą jest zabieg chirurgiczny. Dzieli się on na etapy: wstępnego opróżnienia żołądka z treści pokarmowej, próbie obrócenia żołądka do jego anatomicznej postaci i przyszycie fragmentu żołądka do ściany klatki piersiowej.

Głównym powodem, dla którego skręt żołądka jest tak wysoce śmiertelny jest ucisk jaki przepełniony i obrócony żołądek wywiera na pozostałe narządy i naczynia. Konsekwencją jest utrudniony przepływ krwi i tworzące się zakrzepy.

Nawet po pozornie udanym zabiegu, może dojść do oderwania się skrzepliny i śmierci zwierzęcia na skutek choroby zatorowo – zakrzepowej. W przypadku podejrzenia skrętu żołądka u naszego pupila – działajmy natychmiastowo! Nie ma chwili do stracenia, liczy się każda sekunda.