Różnorodność rasowa wśród naszych czworonożnych przyjaciół jest ogromna. Poczynając od wzrostu. Możemy wybrać sobie psa, który będzie niewiele większy od świnki morskiej (Chihuahua) albo takiego, który swoim wzrostem mógłby zawstydzić niejednego kucyka (Wilczarz Irlandzki).
Ponadto poszczególne rasy różnią się między sobą proporcjami, sylwetką, aktywnością, charakterem, długością życia oraz najważniejszym – zdrowiem. Istnieje wiele ras, które zostały stworzone z powodu panującej mody czy też względów estetyczno-praktycznych stawiając zdrowie wyhodowanego osobnika na ostatnim miejscu.
Lekarze weterynarii muszą zmagać się ze schorzeniami, które nie powinny mieć miejsca, a stały się niejako „cechą rasową”. I są to m.in.: bardzo sławne już wypadające gałki oczne u Mopsów, za krótkie podniebienie u Buldogów francuskich czy problemy ze stawami u Wilczarzy Irlandzkich.
Psy brachycefaliczne
Jest to grupa psów, której główną cechą jest kwadratowa czaszka oraz skrócona i spłaszczona kufa. Syndrom brachycefaliczny (BAS) to zespół wad budowy anatomicznej.
Rasy u których występuje syndrom BAS to m.in. Shih tzu, Buldog francuski, Mops, Buldog angielski, Dog z Bordeaux, Pekińczyk, Chin japoński i Boston terrier.
Ich głównym problemem zdrowotnym są: zwężone nozdrza, zapadnięcie krtani, przerost podniebienia miękkiego i niedorozwój tchawicy. Następstwem tych wad są następujące objawy: oddychanie przez otwarty pysk, świsty, charczenie, krztuszenie się podczas jedzenia, wymioty po wysiłku, omdlenia, sinica, duszności podczas spaceru, niechęć do ruchu, nietolerancja wysiłkowa, bezdech nocny i ulewanie pokarmu.
To tylko niektóre objawy, które mogą wystąpić u tej grupy psów. Powstawanie takich dolegliwości jest związane z zaburzonym przepływem powietrza przez nos i krtań. Fałd podniebienia miękkiego zostaje wciągnięty do głośni, co ogranicza przepływ wdychanego powietrza.
W związku z tym patologicznym mechanizmem psy dotknięte BAS cierpią na nawracające schorzenia układu oddechowego. Ponadto długoletnie problemy z oddychaniem skutkują powikłaniami w postaci zmian sercowych. Nasuwa się pytanie: czy rasy psów predysponowane do wystąpienia syndromu BAS powinny być w ogóle hodowane? Rolą hodowcy powinno być przede wszystkim kojarzenie ze sobą tylko tych osobników, które są wolne od BAS. Taka praktyka z pewnością przełożyłaby się na ograniczenie występowania BAS.
Psy olbrzymy
Psy należące do największych podatne są przede wszystkim na skręt żołądka, dysplazje czy ogólne problemy ze stawami.
Za największe psy uważa się rasy: Dog niemiecki, Chart szkocki, Borzoj, Nowofundland, Kurasz, Leonberger, Mastif angielski, Pies św. Bernarda, Wilczarz Irlandzki i Kangal.
Skręt żołądka to groźna, ostra i gwałtowna choroba, która w przypadku nieudzielenia natychmiastowej pomocy może doprowadzić do śmierci. Choć skręt żołądka dotyczy wszystkich ras psów to najczęściej zdarza się u ras dużych ze względu na specyfikę budowy anatomicznej. Głęboka klatka piersiowa stwarza warunki do obrotu żołądka.
Przyszli właściciele psów mają nie lada wyzwanie przy wyborze odpowiedniej rasy. Ważne jest, aby wygląd czworonoga nie stawał się głównym aspektem przemawiającym za wyborem konkretnej rasy. Należy zdawać sobie sprawę również, że nie tylko cechy charakteru i aktywności fizycznej pupila są istotne, ale również i należy do podkreślić – ZDROWIE.