Szkolenie psa obronnego

Psy, które są szkolone na obronne mają do tego specjalne predyspozycje. Zanim pies zostanie przyjęty na szkolenie obronne, musi mieć skończony kurs na psa towarzyszącego I stopnia. Daje to gwarancje trenerowi, rozumienia przez psa podstawowych poleceń, takich jak: przywoływanie, aportowanie, pozostawanie w pozycjach ,,siad’’, ,,waruj’’ oraz chodzenia na luźnej smyczy lub bez. Ponadto psy obronne cechuje duża dyscyplina.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniej rasy. Większość psów, ma w sobie wewnętrzny odruch obrony właściciela w sytuacji zagrożenia, jednak nie oszukujmy się – nie wszystkie rasy podołają temu zadaniu. Najpopularniejsze rasy psów obronnych to m.in.: American staffordshire terrier (Amstaf), Bullmastiff, Bulterier, Doberman, Bokser, Dog niemiecki, Owczarek francuski briard i Owczarek kaukaski. Wybór konkretnego szczeniaka również nie może być przypadkowy. Zwierzę powinno pochodzić z zarejestrowanej hodowli i najlepiej jeśli posiada ono rodowód. Rasy obronne mają skłonności do agresji, dlatego ważnym elementem jest odpowiednie ułożenie takiego psa, przez profesjonalną tresurę.

Trening psa obronnego

Dobrze rokujący pies obronny nie powinien wykazywać zbytniej agresji. Szkolenie wymaga dużej cierpliwości i zaangażowania opiekuna i zaczyna się dopiero w momencie, kiedy pies jest nauczony posłuszeństwa, chodzenia przy nodze i samokontroli. W tresurze bierze udział przewodnik wraz z pozorantem. Pies jest uczony ataku na komendę ,,bierz’’. Nie może wbrew woli właściciela atakować i gonić pozoranta. Jedynym wyjątkiem od tej reguły, jest sytuacja bezpośredniego zagrożenia, kiedy pozorant atakuje przewodnika, wtedy pies powinien rzucić się na napastnika. Jeśli pozorant przyjmuje postawę obronną, wtedy również pies nie może go atakować, a jedynie pilnować. Z racji naturalnej agresji, jaką mają w sobie rasy obronne, zapanowanie nad niektórymi osobnikami jest czasami trudne. Dlatego też, pies musi być przede wszystkim nauczony posłuszeństwa.

Jaki powinien być pies obronny?

Pies obronny powinien być zżyty ze swoim opiekunem od szczeniaka, darzyć go sympatią, wiernością i zaufaniem. Jego zachowania nie mogą być nieprzewidywalne, a kupując psa rodowodowego mamy niejako pewność, że zwierzę będzie ,,stabilne emocjonalnie’’. Ukryta agresja nie może przecież nigdy zostać skierowania w kierunku opiekuna. Poza cechami charakteru to również te, które codziennym treningiem my musimy egzekwować, np. posłuszeństwo. Ponadto pies musi obserwować otoczenie i sam wiedzieć, kiedy jego opiekun znajdzie się w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo nie bez znaczenia jest wygląd zewnętrzny psa, który często swoimi gabarytami i sylwetką jest w stanie wystraszyć intruza. Niestety psy pełniące taką rolę często są otruwane, dlatego dobrze wyszkolone nie powinny być łase na jedzenie od obcych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.