Psy żyjące obecnie wśród nas znacząco różnią się od tych, które hodowane były dawniej. Zmienił się nie tylko ich kod genetyczny, czego dowodzą badania, ale również wygląd. Uczeni mają duży problem ze stworzeniem drzewa genealogicznego psów ze względu na niezliczone krzyżówki jakie zachodziły między rasami na przestrzeni setek lat.
Drzewo genealogiczne psa
Pierwotnie psy były wykorzystywane jedynie do pracy, dlatego hodowla skupiała się na przekazywaniu cech praktycznych. Dopiero później zaczęto brać pod uwagę również względy estetyczne. Człowieka i psa łączy więź sięgająca 15 tysięcy lat wstecz, ale dopiero około dwóch tysięcy lat temu pies stał się naszym domowym przyjacielem.
Na szczycie drzewa genealogicznego wg Buffona jest pies pasterski, dalej psy islandzkie, syberyjskie i lapońskie, czyli te które żyły w trudnym, surowym klimacie.
Psy pierwotne
Za psy pierwotne uważa się określoną grupę ras psów, których kod genetyczny w najmniejszym stopniu różni się od wilka. Przypuszcza się, że właśnie te psy wywodzą się od pierwszych, które zostały udomowione przez ludzi. Jest to tylko hipoteza, ponieważ do krzyżówek z wilkami mogło dojść w nie tak odległych dla nas czasach.
Są to następujące rasy: 1. Pekińczyk (Chiny), 2. Samojed (Syberia), 3. Shar Pei (Chiny), 4. Shiba (Japonia), 5. Shih Tzu (Chiny), 6. Siberian Husky (Syberia), 7. Terier Tybetański (Tybet), 8. Chart Afgański (Afganistan), 9. Chart Perski (Egipt), 10. Chow Chow (Chiny), 11. Lhasa Apso (Tybet), 12. Akita (Japonia), 13. Akita Amerykańska (Japonia), 14. Alaskan Malamute (USA, Alaska), 15. Basenji (Kongo).
Grupy psów powiązane rodzinnie
Choć bardzo trudno ustalić szczegóły psiej genealogii to można podzielić psy na trzy główne grupy, które dzielą ze sobą rodzaj wykonywanej pracy. Pierwsza grupa psów o podobnych cechach to: Boksery, Buldogi i Boston teriery (silne psy), druga grupa: Corgi i Collie (psy pasterskie), trzecia grupa: Retrievery, Spaniele i Setery (psy myśliwskie).
Niektóre choroby genetyczne różnych ras psów pokazują ich powiązanie genealogiczne. Na przykładzie: genetyczna choroba oczu psów Collie (doprowadzająca do ślepoty) pojawia się również u Retrieverów. Te rasy psów są ze sobą powiązane genetycznie i obie mogą mieć w swoim kodzie DNA zapisany uszkodzony gen. Również wiele innych chorób i wad jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Uważa się, że od Mopsów wywodzi się również wiele innych ras psów, które przekazują z kolei swoje niekorzystne cechy brachycefaliczne.
Ustalenie faktycznego drzewa genealogicznego psich przodków jest niemal niemożliwe. Obecne założenia w części opierają się na wynikach badań, ale z drugiej strony na hipotezach. Pewne jest, że nie są to te same psy, z którymi obcujemy dzisiaj, ponieważ żyły w innych warunkach, czasach oraz wśród innej epoki ludzi, a ich zachowanie i przeznaczenie było dostosowane do ówczesnych czasów.